Повод станаха твърдения на неправителствена организация, че 76% от обществените поръчки с европейски пари са опорочени.
Министърът отбеляза, че в последните 2-4 години в страната ни са положени сериозни усилия, които са причинили дори "болка" - за бенефициентите, в това число и общините. Но са дали резултат.
"Контролната система в България по усвояването на евросредствата е изключително ефективна, дори според някои жестока. Този, който организира процедура се проверява и ако има дефект, то нарушителят плаща. Колкото по-голямо е нарушението, толкова по-голяма е финансовата корекция", обясни Дончев.
А парите се връщат в оперативната програма. Благодарение на тази процедура, пазим парите в България, каза министърът.
Половината от общините в България имат финансова корекция, но в повечето случаи става дума за съвсем дребни нарушения. Има обаче и общини с корекции от над 1 милион лева.
Той определи като проблемна малката община с малък бюджет, но с голям европроект.
Пример за това са Белослав и Сопот, където корекцията по проекта е близка до бюджета на общината. Става дума за проекти за около 4,2-4,3 милиона лева. Това създава опасност общината да фалира, обясни Дончев.
По думите му обаче ефективната контролна система не може да бъде поставена под въпрос.
От друга страна, отбеляза Дончев, държавата не може да остави общини да фалират. Все още вариант за подпомагането им при открити нарушения не е намерен.
Сигурно е едно - би могло да се подпомагат само общините в тежка финансова ситуация, и то не на 100 процента, каза министърът.
Източник: btv