Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Общините решават за старите нелегални строежи
Автор: Екип Varna24.bg 10:27 / 23.11.2013Коментари (0)933
© Impact Press Group
Общините ще решават за узаконяване на незаконни строежи, извършени до 25 юли 2003 г. Това съобщиха от Министерството на инвестиционното проектиране (МИП).

Според арх. Николай Христов, началник на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК), е невъзможно да има общовалидни критерии.

"Личното ми мнение като архитект е, че неузаконените строежи могат най-общо да се разделят на 2 групи", каза той. "В едната влизат тези, съответстващи на изискванията на действащите устройствени показатели на дадената територия. И те биха могли да бъдат узаконени. Останалите, които не отговарят на тях, като плътност, интензивност на застрояването или предназначение на терена не бива да бъдат узаконени. За пример ще дам, че не може да бъде разрешено да остане да функционира химически цех в защитена територия", поясни архитектът.

По думите му не бива да се забравят и техническите нормативи, на които трябва да отговаря една сграда, за да бъде узаконена. "Това не бива да става за постройка, опасна за обитателите, конструкцията не е достатъчно устойчива или е изградена от нестандартни материали", добави той. Според него за всеки отделен случай проучването може да трае дълго защото това е административен процес и с него ще се занимават само общините.

"Според едни законови разпоредби има сгради още от 1999 г., които нито са узаконени, нито техните собственици са получили официален отказ за това", поясни арх. Христов. "Само след като в общините са решили, че постройката не подлежи на узаконяване, документите идват при нас в ДНСК", добави той.

По думите му точна статистика на чакащите узаконяване строежи е трудно да се намери. "Единственото, което може да се каже, е, че няма големи и скъпи незаконни строежи", уточни той. "Такъв се хваща веднъж на 5 години. Най-често става дума за огради, мансарди, сайванти, гаражи, летни кухни в малки населени места", добави арх. Христов.

От ДНСК напомниха, че до 26 ноември има възможност всички граждани и фирми, извършили незаконно строителство до 25 юли 2003 г., да подадат заявление за изследване възможността за узаконяване в общината (района), където се намира обектът.

Източник: в. "Монитор"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Борба за влияние в Близкия Изток
Влизането на България в Шенген
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: