© | | Изпълнителният директор на ИАРА г-н Майдън Сакаджиев, зам.-изпълнителният директор г-жа Маргарита Петкова и експерти на ИАРА обсъдиха на работна среща с представители на браншови организации и асоциации от сектор "Рибарство", ловно-рибарски сдружения, клубове по спортен риболов, рибари и любители риболовци, подготовката на проект за промени в Закона за рибарството и аквакултурите. "Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ е в процес на подготовка на промени в Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА), касаещи секторите "Рибарство", "Аквакултури" и "Любителски риболов" за осигуряване на ускорено, приоритетно и устойчиво развитие на сектора и риболова в България, заяви при откриване на срещата изпълнителният директор на ИАРА г-н Майдън Сакаджиев. Той заяви, че ИАРА е осъществила широко запитване и прием на предложения от всички заинтересовани страни за промени в Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/, като подчерта, че очакванията на агенцията са се оправдали с постъпилия значителен брой /над 100/ сериозни и практични предложения за промени в ЗРА.
На работната среща беше обсъдена необходимостта от промяна на Закона за рибарството и аквакултурите във всички аспекти и във връзка с: • Новата Обща политика за рибарството на ЕС; • Облекчаване на административните процедури и тежести. Лицензионни режими; • Стимулиране на рибарството като бизнес и хоби; • Подобряване на конкурентоспособността на сектора на аквакултурата; • Насърчаване на икономическата активност в сектора; • Потенциални пречки и предизвикателства за развитие на сектора.
Всички участници в срещата се обединиха около идеята за сформиране на тематични работни групи по "Рибарство", "Аквакултури" и "Любителски риболов", които да разгледат постъпилите предложения и подготвят промените в Закона за рибарството и аквакултурите по отделни сектори.
"Един от основните мотиви за промяна на ЗРА е да защитим бранша и да го доразвием", заяви заместник-изпълнителният директор на ИАРА г-жа Маргарита Петкова. Тя подчерта че, сформирането на отделни работни групи ще даде възможност за по-детайлно обсъждане на проблемите и изглаждане на противоречията между всички заинтересовани страни.
На срещата бяха представени и някои конкретни предложения за промени в ЗРА, като: - Отлагане на изискването малките рибари да се регистрират като юридически лица; - Аквакултурата /рибопроизводството/ да стане приоритет на държавата, дори да се отдели в нов Закон за рибопроизводството; - Рибарите да се регистрират като земеделски производители; - Да се регламентира точно и ясно, част от събираните средства от риболовни билети да отиват за зарибяване; - Да се помисли за самоорганизация и самоуправление на любителския риболов. |