© Varna24.bg | | Парламентът ще обсъди на първо четене промени в Наказателния кодекс, които предвиждат инкриминиране на нападенията над лекари. Преди дни от Националната асоциация на работещите в спешна помощ алармираха, че няма лекар от Спешна помощ, който да не е ставал жертва поне на вербална агресия.Според проучване на Министерството на здравеопазването едва една трета от спешните медицински повиквания се хоспитализират. Останалите две трети са случаи, в които биха могли да помогнат и други лекари, а не да се викат екипи на Спешна помощ.
Често Спешна помощ е последна спирка за много от болните, но не са малко случаите, при които много неосигурени пациенти, или такива, които не търсят личните си лекари, предпочитат безплатната помощ на мобилните медицински екипи, коментират специалисти.
От асоциацията настояват за инкриминирането на нападенията над лекари и медицински екипи, но са скептично настроена, че това ще се случи. Искането е поставяно нееднократно от 2009-та година насам, но досега не е намерило сериозна подкрепа. Според лекари агресията на пациентите често е предизвикана от лошата координация между Спешна помощ и единния телефон за повиквания 112. |