Обяснението: Защо уж инфлацията почти не се променя, а портмонето ни се изпразва все по-бързо

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
22:50 / 18.09.2023
1306
Инфлацията за август не донесе особена изненада – отчетливото поскъпване на течните горива е основният фактор за ръста в индекса за месеца с 0,4%, докато цените на кошницата от останалите категории стоки и услуги като цяло остават непроменени. Така се запазва и спадът на темпа на инфлация на годишна основа и спрямо август 2022 г. той е 7,7%, при 8,5% за юли (и далеч надолу от 18,7% в рекордния септември на 2022 година). Хармонизираният индекс, изчисляван по обща за всички страни членки методология на Евростат, отчита инфлация на годишна база от 7,5% спрямо август 2022 г., при 7,8% към юли. При храните се вижда устойчиво задържане на ценовото ниво след март тази година, но въпреки това засега остава натрупана разлика в темпа на промяна на потребителските цени и индекса на цени на производител в хранителната промишленост, която се "отвори“ след декември 2022 г. Това дава основание да очакваме дори леко поевтиняване на хранителните продукти в следващите месеци, ако няма някаква рязка промяна в геополитическата конюнктура. Това кават иконимистите от ИПИ.

Извън очевидната причина – значителното поскъпване на суровия петрол, и оттам на горивата – можем да търсим обяснение на все още високата инфлация във все още силното вътрешно търсене. Комбинацията от увеличение на пенсии, един от най-бързите темпове на нарастване на заплатите в ЕС и изключително активно банково кредитиране при исторически ниски реални лихви поддържа продължаващ ръст на продажбите на дребно. За юли индексът отчита 1,6% реално нарастване на продажбите спрямо същия месец на 2022 г. в България, докато в повечето европейски страни вече има няколко поредни месеца на намаление – средният спад за ЕС е 1,2% спрямо юли 2022 г. и 0,3% спрямо юни 2023 г. Все пак и в България на месечна база през юни и юли продажбите леко спадат в реално изражение.

Както обаче знаем, за малка и силно отворена икономика като българската вътрешното търсене – дори подхранено от ниска безработица и бърз ръст на заплати и пенсии – не може да компенсира в достатъчна степен негативните въздействия от влошаването на условията на външните пазари. Това вече се вижда в данните. За четвърти поред месец през юли индексът на цени на производител за неенергийните стоки е отрицателен. Индексът на индустриалното производство за юли показва спад спрямо същия месец на 2022 г. с 2,4% (вече пети месец поред), а спрямо предходният месец свиването е с 1,1%. Германия – най-голямата икономика на еврозоната – отчита спад на годишна основа от 2,5%.

Забавянето на европейската икономика пряко се отразява на българския износ – през всеки от месеците от април до юли стойността на износа на стоки спада с над 10 процента на годишна база. Спадът на енергийните цени – както на петрол, така и на електроенергия – сега "дърпа“ надолу износа и общото промишлено производство. Така България през юли е с най-голям спад на индустриалното производство в ЕС на годишна база. Еднократните благоприятни фактори от миналото лято, когато бяха достигнати рекордни стойности на тези показатели, сега действат в противоположна посока; така или иначе не може да се разчита тези развития да се повторят. Все пак трябва да се отчете, че ако изключим производството и износа на енергийни ресурси (и донякъде на добивната индустрия), преработващата промишленост изглежда се адаптира относително успешно – индексът на производството нараства на месечна база, макар и минимално, през май, юни и юли. Ако погледнем в средносрочен план, индексът на производство в преработващата промишленост през юли 2023 г. е с над 10% над средното ниво за 2019 г. и с 8% над средното ниво за 2021 година.

Разбира се, по-важно е какво предстои в глобалната и европейската икономика. Наблюдават се поредица данни за забавяне на стопанската активност в Китай и проявяващи се структурни проблеми. Последните данни за инфлацията в САЩ отчитат покачване на цените с 0,7% само за месец август и 3,7% ръст на годишна основа (при 3,2% към юли). Още повече, инфлацията вече е движена от кошницата с изключени енергия и храни, за която поскъпването спрямо август 2022 г. е 4,3%. Това вероятно ще бъде отчетено при предстоящото по – късно този месец решение на Федералния резерв за насоките на монетарната политика.

Тази седмица Европейската централна банка за пореден път повиши лихвата с 0,25 пункта, което допълнително ще затегне условията за кредитиране. Това е до голяма степен очаквана последица от надигането на инфлацията в еврозоната през август. Към притеснителния висок темп на поскъпване на нехранителните и неенергийните стоки и особено – на услугите, което виждаме през последните месеци, през лятото се добави и външният ценови шок от поскъпването на суровия петрол. Така или иначе, действията не ЕЦБ към момента са насочени към пречупване на инфлацията с всички инструменти на паричната политика, което неминуемо е свързано с потискане на кредитната активност, капиталообразуването и потреблението. Тези процеси ще започнат постепенно да се пренасят и в България, което още повече изостря важността на благоразумното бюджетно планиране за 2024 г. и от друга страна – на нуждата от политики, които да насърчават нови инвестиции и преструктуриране на българската икономика.

Виж коментарите (1)

Още по темата (806):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година – днес правителството одобри отчета
01.07.2024 От днес: Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
11.04.2024 Икономист: Това е все едно да кажете "Да, имам за 10 дни пари, но после ще получа заплата"
09.04.2024 Варна се нарежда веднага след столицата по размер на средната заплата
25.03.2024 Над 4700 кандидат-пенсионери прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични са се повишили
Още новини от Национални новини:
Наша куриерска фирма е оценена за над 1 млрд. лева на фондовата б...
Пеевски: Противоконституционно e да се отнема основна свобода - н...
Експерт: Масово започват да се търсят хора с професионална квалиф...
49-годишна жена с МС отчаяно моли за помощ
Проф. Иво Христов: България е периферна територия със затихващи ф...
Каква е най-честата причина служителите да напускат работа


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).