Очакват старт на делото за разменените бебета

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:40 / 10.05.2023
657
Казусът с разменените бебета в АГ "Шейново" влиза в съда през октомври. Така смята адвокат Стоян Стойков - защитникът на едната майка, която отглеждаше чужда рожба в рамките на цели 4 месеца.

"Нещата вървят към своя край", оптимист е адвокат Стойков. От Районната прокуратура съвсем не са толкова обнадеждени, а родилният дом "Шейново" в момента обмисля как да се противопостави на двата иска за по 300 000 лева, които са отправени към болницата.

От "Шейново" отдавна се отметнаха от думите си. Според юриста, който представлява здравното заведение - Вили Костадинова, пеленачетата може да са разменени и навън. Така тя намеква, че не изключва двете жени нарочно да са си разменили бебетата. Този коментар втрещи и двамата адвокати на пострадалите семейства - Стойков и адвокатът на Севда Михайлова Тодор Мангъров. И двамата юристи изразиха възмущението и недоумението си от появилата се версия, с която болницата се опитва да прехвърли отговорността на майките.

Според адвокатите на потърпевшите родители новата позиция на болницата е само и единствено опит да се забавят процесът и разследването, което уж е на път да приключи. В момента "Шейново" изготвя своя отговор срещу двата иска за по 300 бона. От болницата имат право да възразят на исковете, като се обосноват, защо според тях бебетата не са разменени на територията на АГ "Шейново".

"Технически е невъзможно бебетата да са разменени някъде другаде освен в самата болница. Участието на замесените медицински лица вече е доказано. Имаше и наказани. Новите версии сега се пускат, защото от болницата отказват споразумение и искат делото да се точи дълго в съда. Процесът ще тече минимум 2 години, ако не и повече", категоричен е адвокат Мангъров.

Предполага се, че щом стъпят в съдебната зала, защитниците на болницата ще пледират, че има съпричиняване, тъй като майките по всяко време са можели да сравнят номерата на гривните, които се носят в родилното. Един вид ще се опитат да прехвърлят вината на самите родилки, вместо да поемат отговорност, както направиха в началото.

Прецедентът с разменените бебета разтърси страната в края на декември миналата година. Истинската драма в АГ "Шейново" започва, когато една от майките се усъмнява, че детенцето не е нейно, след като го гледа вече два месеца. Родилката не вижда никаква визуална прилика на момиченцето нито със себе си, нито с мъжа си, припомня "България Днес".

Това кара жената да направи ДНК тест на бебенцето и най-големите й страхове се оказват истина - детето е чуждо! Когато се отърсва от ужасяващото разкритие, младата жена сигнализира на софийската болница, където е родила. От АГ-то започват моментална проверка и установяват грешката, която са направили. Установено е, че номерът на гривничката, която се поставя на детето при раждане, не съответства на номера на майката.

Така се прави заключението, че две бебета, родени по едно и също време, са разменени и са дадени на грешните родители. Ден по-късно изпълнителният директор на акушеро-гинекологичната болница д-р Румен Велев информира, че на базата на вътрешна проверка в болницата вече има наложени три дисциплинарни наказания заради разменените бебета. След известно време майките се срещнаха и си размениха бебетата пред погледите на техните адвокати.

Ако наистина Районната прокуратура прецени, че няма достатъчно доказателства, които подкрепят твърдението, че бебетата са разменени в "Шейново", всичко може да рухне. Ако това стане, исковете на двете семейства за по 300 бона обезщетение ще отпаднат, поне докато това решение не се обжалва пред Софийската градска прокуратура и тя не стигне до извода, че престъпление има.

Адвокатите смятат, че делото ще се точи с години, но са категорични, че ако в България не стане нищо, отиват в Страсбург.

Какво показва практиката

Макар и в практиката да няма аналогичен случай, има много дела, по които съдът е присъждал обезщетения за претърпян стрес, притеснение и психическо страдание, както и дела, по които са присъждани обезщетения, сходни до тези, за които претендират двете майки.

Има драстична разлика между обезщетенията, давани за телесни увреждания и смърт. Те варират между 100 и 300 бона. Обезщетенията, които Темида присъжда за друг вид страдания, варират от 1500 до 10 000 лева.

Дали обаче има шанс да бъде присъдена такава колосална сума, тепърва ще разберем. Особено като се има предвид, че според практиката на Върховния касационен съд паричното обезщетение не може да е такова, че да обогатява пострадалия, а в случая тези 300 хиляди биха направили точно това.

Виж коментарите (0)

Още по темата (59):
12.09.2024 За близо 70 хил. лв.: Ще сключи ли "Шейново" извънсъдебно споразумение с една от майките на разменените бебета?
08.08.2024 Ще обжалва ли семейството на едно от разменените бебета в болница "Шейново" решението на съда?
08.08.2024 Осъдиха болница "Шейново"
05.03.2024 Осъдиха болница "Шейново"
05.10.2023 Разследването по случая с разменените бебета приключи
04.10.2023 Съществуват снимки от изписването на разменените бебета в Шейново
Още новини от Национални новини:
Кредитите, които стигат до частните съдебни изпълнители, намалява...
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
Напрежение в подлеза на СУ! Разбити са стъкла на заведение, на мя...
Младежи с черни качулки и маски са нападнали двама непълнолетни в...
Политолог: Българското общество разрушава основния консенсус – де...
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).