Огнищата на чума по някои животни в Румъния достигнаха 60, има ли опасност за България?

Автор: Велизара Ангелова
Коментари (0)
15:41 / 22.08.2024
1370
Продължават да се увеличават огнищата на чума по дребните преживни животни в Румъния, става ясно от официалната информация на Националната ветеринарно-санитарна служба в северната ни съседка.

Към днешна дата броят на огнищата на болестта достигна 60, а заразените животни вече са 232 927. Най-много огнища продължава да има в окръг Тулча, където разболелите се животни са 212 973. В Констанца огнищата са 9, а засегнатите животни са 6865. В Тимиш и Яломица има по едно огнище, като заразените животни са съответно 12 500 и 589.

Областният управител на Русе Драгомир Драганов е в постоянен контакт както с румънските власти, така и с ресорните институции в страната. Ситуацията в северната ни съседка се следи ежедневно, като за момента не се налага въвеждането на допълнителни мерки за превенция на чумата по дребни преживни животни в страната. На този етап няма регистрирани случаи на болестта в окръг Гюргево, който граничи с Русе. Няма и заболели животни в България. Подробен анализ на ситуацията показва, че скоростта на разпространение на заболяването се забавя през последната седмица, независимо от нарастването на случаите.

Припомняме, че на заседание на постоянно действащата областна епизоотична комисия в Русе в началото на този месец бяха въведени необходимите превантивни мерки. Сред тях са незабавно информиране на органите на МВР и Областната дирекция по безопасност на храните за нерегламентирано движение на дребни преживни животни и отглеждане на неидентифицирани такива.

Мерките включват още засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по-обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане. Извършва се дезинфекция и на всички влизащи транспортни средства от Румъния, съобщиха от ОА-Русе.

Компетентните институции апелират, както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните. Също така от БАБХ препоръчват на фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция. Към момента е въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната.

Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. То се развива след кратък инкубационен период в порядъка от 3 до 6 дни. Първоначално животните показват изключително висока температура до 41 градуса, залежават се, появява се кашлица, слузни течения от очите, носа и устата, появява се и една характерна профузна диария. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Майки пропищяха в социалната мрежа: Децата им са били заплашвани ...
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
Военна техника тръгва по републиканските пътища
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).