Oмбудсманът даде старт на Национална кампания за подкрепа на детското психично здраве
В Деня на детето - 1 юни, омбудсманът Диана Ковачева дава старт на Националната кампания за подкрепа на детското психично здраве, насочена към ученици и тийнейджъри.
Инициативата ще се проведе под мотото "Синьо лято“, а нейната цел е да подпомогне децата и техните родители да преодолеят последиците от изолацията, причинена от COVID – 19. Ще се реализира в 12 града, като партньори са местните омбудсмани, неправителствени организации и БЧК.
Кампанията на омбудсмана е провокирана от сигнали на родители, родителски организации и детски психолози, които алармират за тревожни симптоми у подрастващите в следствие на локдауна. По тази причина, в рамките на една седмица – от 14 юни до 18 юни, психолози и експерти ще консултират безплатно родители и деца, като записването на желаещите започва от днес и ще продължи до 13 юни.
Изследване на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) сред близо 1 000 деца сочи, че заради намалени социални контакти по време на изолацията половината от интервюираните ученици са изпитвали отрицателни чувства на самотност, несигурност, раздразнителност, тревожност. Над 35% от родителите са преценили, че психичното здраве на техните деца е влошено. 60% от учителите са споделили, че служебните им ангажименти са нараснали значително по време на дистанционното обучение и 44% от тях са съобщили за влошено психично здраве.
При проучването децата са споделили, че сравнено с периода преди COVID-19 изпитват 2 пъти повече страх и тревога, 5 пъти повече скука, 3 пъти повече гняв, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече носталгия и тъга, 4 пъти повече самота, 3 пъти повече разочарования, 2 пъти повече безпомощност и безполезност.
"Ще осигурим безплатни консултации за родители и техните деца с психолози. Пандемията, изолацията и продължителното дистанционно обучение доведоха до трудности при адаптацията към връщането в училище, както дори и поява на паник атаки, което е нетипично за подрастващи. Имам десетки сигнали от страна на родители, които са обезпокоени от повишено ниво на тревожност на децата, от повишена агресия, намалена концентрация и мотивация, дори нежелание за връщане в училище, защото те са стресирани. Този дълъг ежедневен престой пред компютрите и телефоните влияе негативно върху тяхната психика, развитието на мозъка им и върху зрението. Животът на децата ни и на всички нас се промени рязко, буквално от една нощ. Сега се опитваме да ги върнем към нормалния живот и нормалното общуване. Кръстихме кампанията си "Синьо лято“, като искрено вярвам, че лятото ще компенсира дефицитите, натрупани от изолацията, но в същото време ще се опитаме да помогнем там, където проблемът се е задълбочил. Идеята е децата да са безгрижни и да могат да се върнат към това да бъдат деца и да общуват пряко", заяви по-рано днес доц. Ковачева по БНТ.
Партньори в Кампанията са още: Сдружение "Дете и пространство“, БЧК – Пловдив, Сдружение "Нови хоризонти“ – Смолян, Център за обществена подкрепа – Велико Търново, Център за обществена подкрепа – Варна, Свободен младежки център – Видин, Дневен център за деца с увреждания – Ранна интервенция – Русе и Център за социална рехабилитация и интеграция за деца и юноши в гр. София "Таралежи“.