Нова насърчителна мярка в плана е въвеждането на дуалното обучение за безработни лица без квалификация. То ще се реализира чрез предоставяне на средства на работодатели за всяко разкрито работно място за обучение чрез работа.
С приетия план се дава за първи път възможност за аутсорсване на услуги за безработни лица. За целта ще се предоставят суми за "подкрепена заетост" на регистрирани фирми посредници за безработни лица, които срещат най-големи трудности при устройване на работа, поради това, че са с висока степен на инвалидност, други проблеми или са от най-рисковите групи. Средствата ще се отпускат на фирмите посредници, които са ги устроили на работа на несубсидирано работно място, след като са ги подпомогнали с услуги, консултирали, включили в обучения и др. и са постигнали повишаване на тяхната пригодност за заетост. Срокът за заетост няма да бъде по-малък от 12 месеца. Планирано е включването на 2000 лица.
По нова насърчителна мярка е осигурено стимулиране на работодателите да включат в заетост 1400 безработни лица от уязвимите групи на пазара на труда. Това са хора, регистрирани като безработни поне шест месеца, безработни до 24 години, такива с основно и по-ниско образование, както и хора над 50 години, за които ще се субсидира половината от трудовото възнаграждение и дължимите от работодателя осигуровки.
По регионалните програми за заетост на 28-те области се предвижда през 2016 г. в заетост да бъдат включени 2200 безработни лица. Със средства от държавния бюджет проект "Красива България" ще осигури заетост на 550 лица и професионално обучение на 200 регистрирани лица в бюрата по труда.
Трудовите възнаграждения на включените в субсидирана заетост ще бъдат съобразени с минималната работна заплата за следващата година - 420 лева при пълен работен ден. Повишава се и трудовото възнаграждение на младежите по програма "Старт в кариерата" - от 430 лв. на 500 лв. Увеличават се заплатите на ромските медиатори, на психолозите, както и на безработните, включени в редица други национални програми.