Основателят на фондация "Искам бебе": Започва да се разбира какво всъщност се случва с инвитрото в България, но все още има обществена стигма
Безплодието засяга 145 хиляди български семейства. От около 15 000 процедури, които са отчетени към Медицинския надзор, че са направени миналата година, 5 500 процедури са финансирани от Държавния фонд "Инвитро“. Останалите над 8 000 пациенти са самофинансирали инвитро процедурите, а една донорска процедура струва 10 000 лева и тя не винаги е успешна. Това е системният проблем, че тези пациенти не могат да влязат в обхвата и по изискванията на Държавния фонд "Инвитро“. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ основателят на фондация "Искам бебе" Радина Велчева.
"Днес на срещата на нашия екип с министър Кондева този проблем вече се отваря за решение от началото на следващата година. Т.е. това, което ние алармирахме: че основно най-голямата финансова тежест пада върху пациентите, които си самофинансират инвитро процедурите с донорска яйцеклетка, за тях ни е най-голямата болка и за тях всъщност ще се борим да се отпуснат пари от държавата,“ каза тя и добави, че най-важното нещо, което трябва да се случи оттук нататък, е да се направи така, че да се променят условията за финансиране от Държавния фонд и да се започне финансирането на двойките, които са с донорска яйцеклетка.
Донорската процедура невинаги е успешна, това не е панацея, но в крайна сметка е една огромна грижа и надежда за тези хора. "Имам усещането, че започва да се разбира и от обществото, какво всъщност се случва с инвитрото в България. Твърде малко сме хората, които спокойно говорим за проблема и споделяме пред цялата общественост, че имаме репродуктивен проблем и по някакъв начин се опитваме да го решаваме. Искам да се говори повече по тази тема и повече хора да излизат с лицата си да говорят по проблема. Изключително важно е да разказваме за проблема от лично лице, а това е все още обществена стигма,“ сподели още тя.