Остава надеждата: Работодатели твърдят, че ще вдигнат заплатите
Доходите на служителите ще нараснат поне колкото инфлацията през 2023 година. Прогнозата е на големите работодателски организации, които представиха приоритетите си.
Николай Запрянов има зеленчуков магазин в центъра на Ямбол, в който работят той и една служителка. Бизнесът му е нов и не знае дали ще успее да увеличи заплата на работничката си.
"Не е с минимална заплата, малко повече е и надяваме се, като има за нас, ще има и за нея“, казва Николай Запрянов.
От началото на миналата година до третото тримесечие, средната заплата в частния сектор е нараснала с над 200 лева, отчита статистиката. Големите работодателски организации отчитат, че индустрията се развива добре и това дава шанс заплатите да растат:
"Ръст на доходите с 10 процента на започналата година, което се надяваме да бъде над средногодишната инфлация“, заяви Васил Велев, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Ниската безработица също ще тласка заплатите нагоре:
"Когато има богато търсене и на квалифицирана, и на неквалифицирана работна ръка, всички сме в конкуренция за работници и служители, дори само заради тази причина доходите ще се увеличават“, отбеляза Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българска стопанска камара.
В машиностроенето, електротехниката, IT сектора се очакват по-значителни увеличения на доходите. Докато в администрация и охраната, например, не се чакат сериозни промени.
Иначе сред приоритетите, важни за работодателите през тази година, са ограничаването на инфлацията, подобряването на връзката между образованието и бизнеса, приемането на страната в еврозоната и Шенген.