В качеството си на едноличен търговец през 2013 г. Илиев е представил пред Общинска служба "Земеделие" - гр.Елхово и ОД на ДФ "Земеделие" - гр.Ямбол неверни данни за неизползвани 58,05 ха земеделски парцели/ общо 21 парцела/, за да получи средства, предоставени на българската държава от Европейски фонд за гарантиране в земеделието и от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони в размер на общо 19 476,52 лв.
През март 2013 г. Илиев е подал заявление за подпомагане на земеделските производители със средства от ЕС, както и таблица за идентификация на използваните парцели, в която е вписал 146 парцела, в землищата на различни селища в общ. Болярово. При направена през септември същата година от експерт от Разплащателна агенция проверка на всичко парцели е установено, че в качеството на едноличен търговец противно на заявеното през стопанската 2012/2013г. Илиев не е използвал по предназначение 21 парцела с обща площ 58,05 ха. Тези площи по документи били заявени за засяване и отглеждане на зърнено житни култури, за засяване и отглеждане на медицински и ароматни /технически/ култури/; за подпомагане като постоянно затревени площи /мери и пасища/; за подпомагане като площи с угар. Проверката е установила частична обработка при 18 от парцелите, а в останалите три, заявени като земя по угар, не е била извършена дълбока оран.
В решението си въззивният състав подчертава, че правилно първостепенният съд е приел, че деянието /невярното свръхдеклариране/ подсъдимият е извършил умишлено, при форма на вината "пряк умисъл", тъй като е съзнавал, че представя невярна информация. Поведението на Илиев е било насочено към неправомерно получаване на средствата, които ЕС е предоставил на българската държава, пише още в постановения съдебен акт.
Решението подлежи на касационно обжалване и протестиране пред Върховния касационен съд на РБългария в петнадесетдневен срок от съобщаването му на страните.