Идеята е определени служители на Националната агенция за приходи, определени със заповед на изпълнителния директор Красимир Стефанов, да имат правомощия да водят разследване. Подобни права вече бяха дадени на митничарите.
При извършване на ревизии и проверки данъчните ще имат право да претърсват офиси, магазини и производствени помещения. Да разпитват хората, на които се прави ревизия, както и техните служители, семейство и дори съседи. Например данъчните ще може да разпитват любовницата на шефа какви подаръци е получавала, а съседите - какви автомобили кара семейството. Данъчните ще могат и да претърсват коли и камиони, когато са спрени или паркирани, както и да ги спират съвместно с КАТ. Претърсването на автомобили в граничните зони ще става съвместно с гранична полиция или митничари. Данъчните ще може да правят оглед, да изземват счетоводни документи и компютри, както и да искат съдействие на МВР за извършване на обиск на хората, за които се подозира, че са укрили предмети или документи.
Новите права на данъчните ще се използват само при неотложни случаи, когато се възпрепятства или пречи на производството по установяване на данъчни и осигурителни задължения или са налице данни за укриване на факти от значение за тези производства. Действията на данъчните ще се подчиняват на съдебен контрол - протоколът за неотложни действия ще подлежи на одобряване от съда. Промените са необходими за по-ефективното разкриване на данъчните измами, гласят мотивите към законопроектите. Събраните от данъчните доказателства ще се предават незабавно на прокуратурата.
Доказателствата ще може да се използват при разследване на престъпления, свързани с данъчни измами, изпиране на пари и подкупи, които оказват изключително негативно отражение както върху бюджета, обществото и икономиката като цяло, гласят мотивите. Ще се ускори събирането на доказателства, които могат да се използват при досъдебното производство, а съответно и издаването на наказателни присъди.
Източник: в. "Стандарт"