За двадесети пореден път отбелязваме Деня на река Дунав на 29 юни. Кампанията, която се провежда във всички страни от Дунавския басейн, изразява връзката на хората от дунавските страни с тяхната река и засвидетелства важния принос на река Дунав към икономиката, околната среда и културата. Кампанията се организира и координира от Международната комисия за опазване на река Дунав. В България Ден на Дунав се координира от Министерството на околната среда и водите и Басейнова дирекция "Дунавски район“. Това съобщиха от
МОСВ.Тазгодишната тема на международната инициатива - "Да пазим Дунав син“, е вдъхновена от четвъртото съвместно проучване на река Дунав (Joint Danube Survey JDS4) и цели да привлече вниманието към значението и опазването на Дунав и притоците й.
На 29 юни през 1994 година в София е подписана Конвенция за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав. Този документ играе важна роля в международното сътрудничество за опазването и устойчивото използване на една от най-значимите европейски реки. През 2004 година, по предложение на Международната комисия за опазване на река Дунав, за първи път на 29 юни се организира кампания "Ден на Дунав".
И през тази година в програмата за Деня на Дунав в България са включени разнообразни инициативи - фестивали, пленери, акции за почистване, концерти и изложби, различни градски тържества. За поредна година учениците на възраст между 6 и 18 години могат да се включат в традиционния международен конкурс Danube Art Master.
Подробна информация можете да намерите на интернет страницата на Басейнова дирекция "Дунавски район“ на адрес:
http://www.bd-dunav.org/news/29-iuni-Den-na-reka-Dunav-2135/