Тя посочи, че преди решението на ИАОС не е взето становището на Агенцията по обществените поръчки и на финансиращия орган, което е довело до опорочаване на процедурите.
За местата на всички освободени ръководители на изнесени структури на МОСВ ще бъдат обявени конкурси и ще бъдат назначени най-добре представилите се кандидати.
"Поела съм отговорност и ми трябва работещ екип", коментира тя и посочи, че до уволненията се е стигнало след като в МОСВ са постъпили много сигнали за дейността в дирекциите - както във връзка с отношението към гражданите и бизнеса, така и по пряката работа по издаване на документи. По всеки сигнал ще бъдат направени проверки и ще има наказания.
"Тази практика трябваше да бъде прекратена. Администрацията не може да си е самодостатъчна. Тя е създадена да работи в полза на гражданите", каза министърът.
Михайлова изтъкна, че основен приоритет в краткосрочен план за МОСВ е подготовката на стратегическите документи за новия програмен период 2014-2020. Следващата седмица за обществено обсъждане ще бъде публикуван вторият вариант на бъдещата оперативна програма "Околна среда". През септември тя ще бъде изпратена в Европейската комисия за коментари.
Усилено се работи по завършването на подзаконовата нормативна база на закона за отпадъците. Министър Михайлова посочи, че през септември ще бъде организирана публична дискусия по прилагането на този закон, приет от миналото Народно събрание и предизвикал много протести.
"Трябва да видим работи ли законът, какво трябва да се направи, за да се подобри качеството на услугата по сметосъбиране, извозване и депониране на отпадъците, защото повечето хора не са доволни от нея", каза тя.
Като най-болезнен проблем пред ведомството тя посочи просрочените задължения към изпълнителите на проекти. "За съжаление, в продължение на няколко години в бюджета на МОСВ изобщо не са предвиждани пари за разплащания към бизнеса. С подкрепата на правителството сега правим всичко възможно, за да се разплатим по просрочията, някои от които са за повече от година, посочи тя.