По време на церемонията заместник-министър Николов подчерта ключовото значение на националното хранилище за управлението на ядрените отпадъци в страната. "Проектът ще даде тласък на процеса по извеждане от експлоатация на спрените ядрени блокове на АЕЦ "Козлодуй", каза още той. По думите на заместник-министър Николов сумата за строителството на първия етап от НХРАО е значителна и в размер на близо 72 млн. евро. Проектът се финансира безвъзмездно от Международен фонд "Козлодуй", а средствата по грантовото споразумение се администрират от Европейската банка за възстановяване и развитие, която, съвместно с представители на Европейската комисия, извършва перманентен мониторинг за усвояването им и управлението на проекта.
Съгласно подписаното споразумение ще бъдат финансирани строителството на първия модул за погребване на радиоактивни отпадъци, независимият строителен надзор и супервизия за изграждането на първия етап, както и ще бъдат разработени лицензионни документи за въвеждане в експлоатация и получаване на лицензия в съответствие с ядреното законодателство. Очаква се хранилището да влезе в експлоатация през 2021 г.
Националното хранилище представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра. Площадка "Радиана" се намира в 3-километровата контролирана зона на АЕЦ "Козлодуй". Съоръжението ще се състои от няколко стоманобетонни конструкции, разделени от вътрешни преградни стени на камери. Планирано е хранилището постепенно да се запълва в следващите 60 години.