В много европейски страни продуктите с метанол са забранени за продажба на дребно. У нас обаче по неофициални данни около две трети от течностите за чистачки съдържат силно токсичния и силно запалим метанол. Оказва се, че се увеличава делът на препаратите против замръзване с метанол. В края на миналата година бе направена голяма проверка във всичките 28 регионални здравни инспекции. Бяха посетени 411 обекта, инспекторите наложиха и санкции на нарушителите, но това все още не спира агресивните търговци. Нещо повече, често липсват предупредителни знаци за опасността от течностите с метанол, въпреки че има наредба, която изисква етикетите да описват опасностите. Освен това течността се продава в същите бутилки, в които си купуваме минерална вода. Така съществува реална опасност някой да надигне погрешка шишето и да се отрови. Няма и механизми, които да затрудняват отварянето на капачките, както се слага при други опасни храни и напитки. Не на последно място цената на подобни продукти е символична в сравнение с безопасните течности за чистачки, а често търговците правят и промоции на отровата, която сами вкарваме в автомобила.
Специалистите по битова химия са категорични, че метанолът няма място в продукти, които се използват в помещения с хора. Заради опасностите, които крие метанолът за човешкото здраве, предстои да се въведе забрана за употребата на продуктите, в които се съдържа. Подобни проблеми съществуват и в други страни от общността, предимно от Източна Европа, затова предстои и в ЕК да се проведе дискусия по този проблем.
Череп и кости предупреждават на етикета
Върху етикета на течността за чистачки, която съдържа метанол, задължително трябва да има знак с череп и кости. Той показва, че метанолът е токсичен при поглъщане, известно е, че 30-50 мл водят до смъртоносно натравяне. Заплашителната пиктограма показва също така, че течността е токсична при контакт с кожата и при вдишване. Затова течността трябва да се налива винаги с ръкавици, предупреждават експертите. Няма обаче начин да се предпазим от вдишването на опасна течност, защото миризмата винаги навлиза в купето на колата. Първо очния нерв ни дава знак, че опасността е наблизо, а след това и централната нервна система.
Важно е при покупка да погледнем състава на течността, към която посягаме. Задължително е да пише, че съдържа метанол. Освен това е необходимо да е поставена пиктограмата, която показва, че продуктът е "силно запалима течност и пари". В този случай отново става дума за предупреждение, че течността може да увреди очите и дори да доведе до загуба на зрението.
Тези знаци е необходимо да бъдат разпознаваеми и от незрящите хора, за да може да се ориентират за опасностите само с докосване до бутилката.
Източник: в. "Монитор"