"Продължаваме промяната" и Съюзът на работодателите не се разбраха за бюджета, по време на срещата, инициирана от партията, предаде репортер на
Агенция "Фокус".
ПП и национално представените работодателски организации проведоха публична среща в Народното събрание, за да обсъдят визията си и работещите решения за бизнеса и гражданите във връзка с Бюджет 2023. Партията подготвя допълнителни мерки в подкрепа на бизнеса и аргументира нуждата от нов бюджет за 2023. Съпредседателите на "Продължаваме промяната“ –
Кирил Петков и
Асен Василев, изразиха притеснението си, че плановете служебният кабинет да не внесе нов бюджет за 2023 г., а да удължи стария, ще доведат до липса на предвидимост и сигурност в бизнеса. Причината е, че удълженият бюджет не дава възможност на работодателите да планират правилно разходите си.
"Реалният ръст на БВП е много добър, дори в средата на кризата бихме Германия по този показател и това е поради факта, че социални плащания влязоха в потреблението. Въпреки кризите за този кратък период – войната в Украйна, кризата с газа и всичко останало, заедно с работодателите постигнахме растеж, вдигнахме хората над линията на бедност. Растежът и рискът вървят заедно и най-лошото е да останем без правителство. Само с желание не става, става с разговори и политики. Ние виждаме песимизъм, не се случват разговори, а гледаме само театрални постановки", каза
Кирил Петков по време на срещата с работодателите.
ПП защитава позицията за 166 000 лв. праг на регистрацията по ДДС, въвеждане на синята карта и правото на достъп до трудовия пазар у нас и намаляване на платените от работодателя болнични дни от 3 на 2, както и облекчаване условията за летния стаж на младежите.
Удължаването на Бюджет 2022 е неразумно решение, както е неразумно популистки да се залага дефицит от само 3%.
Според представителите на Българска стопанска камара трябва да се запази удълженият вариант на Бюджет 2022.
"Нашето ниво на зрялост не предполага да правим по 6-7 актуализации, като Нидерландиия. България драстично изостава с всякакви политики, действаме "ad hoc“, антикризисно, а е необходимо все пак да се спазват някакви рамки. Двигателят на икономиката не може да стартира, ако няма политики. Ние подкрепяме удължаване срока на действие на сегашния бюджет. Вие правите предложения, с които в една година да се решат проблеми, трупани от поне 10 години назад.Предложението за промяна на швейцарското правило е добре да се консултира с осигурителите. Има риск от деформация на системата, защото балансът е правен в Швейцария от швейцарец", каза Мария Милчева от БСК.
Тя допълни, че промяната на директивата за минимална работна заплата, за което и БСП е внесла проект, трябва да се фиксира в кодекса на труда, трябва да се създаде механизъм, не става с акт на държавата, а трябва да се съгласува и със синдикатите.
"Във вашите предложения (на ПП) не се говори за продължителността на труда, за тенденциите в заплащането в развитие. Нормалният начин е тези въпроси да се решат в диалог между страните, ангажирани по темата", каза още тя.
Относно темата за въвеждането на еврото, от БСК считат, че липсва кампания, разясняваща плюсовете и минусите от въвеждането му, липсва доверие, липсва и експертен анализ. Държавните институции тук са в дълг. В момента хората нямат доверие, независимо дали има бюджет, или не.
Представителите на Българската търговско промишлена палата подкрепиха колегите си от БСК и също поискаха удължения вариант на Бюджет 2022.
Според тях реалистично е да не се отива към нови избори, защото на практика резултатът ще се повтори. Трябва да се върви към редовно правителство, а не към избори.
От Палатата защитиха позицията, че е необходимо партиите да дадат перспектива как ще се случат инфраструктурните проекти като Магистрала "Хемус“ например, защото те са важни, а в момента всички се насочват към социалните плащания. Трябва да се подкрепи сегашният бюджет, в противен случай ще започне наддаване между партиите коя да е по-социална.