Дългоочакваната система за спешна медицинска помощ с хеликоптери (HEMS), със своята способност за бързо достигане и достъп до пациенти в отдалечени и трудни условия, ще подобри революционно начина, по който реагираме на спешни медицински случаи в България. Днес правим значителна стъпка в ангажимента към българските граждани за подобряване на спешната медицинска помощ и спасяването на човешки животи.
Това заяви вицепремиерът по управление на европейските средства
Атанас Пеканов, който участва в церемонията във ВМА по връчване на удостоверенията за завършен курс "Оказване на спешна медицинска помощ по въздуха" на първите 50 лекари и медицински специалисти, завършили своето обучение, съобщиха от пресцентъра на кабинета на вицепремиера.
Пеканов припомни, че проекта за медицинска помощ по въздух е бил една от първите мерки, които служебният кабинет на президента Румен Радев е включил към Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) през 2021 г.
"С огромна гордост и чест заставам пред вас, за да отбележа едно важно постижение в областта на спешната медицинска помощ. За мен е привилегия да поднеса най-сърдечните си поздравления на първите 50 парамедици, които успешно завършиха обучението си за работа с хеликоптери за спешна медицинска помощ (HEMS) в България. Благодаря ви за огромната отговорност, която поемате", заяви вицепремиерът Пеканов, който участва в церемонията заедно с министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.
Пеканов посочи, че днешното събитие бележи значителна стъпка напред в ангажимента на нашата страна за подобряване на спешната медицинска помощ.
"Чрез комбинацията от специално-оборудвани медицински хеликоптери и висококвалифицирани медицински екипи, ние най-сетне ще можем да доставяме критично важна и навременна помощ за нуждаещите се, където и да са в страната. Днес ние приветстваме вашата готовност да се заемете с това благородно начинание. Имам пълната увереност, че ще оправдаете оказаното ви доверие и съм сигурен, че благодарение на вашите забележителни усилия HEMS ще се превърне в символ на надеждата и състраданието в България", коментира той.
Компонент "Здравеопазване" на НПВУ има за цел повишаване на ефективността на националната здравна система и качеството на предоставените здравни услуги в България и включва инвестиции в здравния сектор на цялата територия, включително модернизиране на част от болниците и лечебните заведения за педиатрична, онкологична или психиатрична помощ. Освен спешната медицинска помощ по въздух, са предвидени мерки, свързани със създаване на амбулатории, така наречените строук центрове, както и мерки за справяне с недостига на здравни специалисти, включително с тяхното неравномерно географско разпределение.
В плана е заложена реформа, чрез която ще бъде създаден Национален фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на здравните специалисти на територията на страната, обърна специално внимание вицепремиерът. "Целта на Фонда най-общо е адресирането на структурните предизвикателства, свързани с недостига и неравномерното географско разпределение на здравните работници в страната. Предвижда допълнителен месечен доход за медицинските сестри и медицинските специалисти, работещи в отдалечени селища, като определя методиката за изчисляване на допълнителния месечен доход, който се изплаща от националния бюджет", обясни Пеканов.