Петър Галев: Не виждаме корелация между отпусканите все повече пари за здраве и подобряване на системата

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
17:26 / 29.11.2023
1468
Наблюдаваме от много години постоянно повишение на парите за здравеопазване, но не наблюдаваме повишение в качеството на услугата и най-вече в подобрения на показателите, до които би трябвало да води по-добрата здравна грижа, т.е. увеличена продължителност на живота, намалена заболеваемост от социално значими заболявания, ранно откриване на онкологичните и сърдечносъдовите заболявания. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Петър Галев, изпълнителен директор на CredoWeb, Националната виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването.

По думите му няма пряка връзка и корелация между отпусканите все повече пари и подобряване на здравната ни система. 

"Да не забравяме и парите, които всички ние като пациенти и близки на пациенти доплащаме. Т.е. реалните пари, които отиват в здравната система, за доста повече от тези, които са посочени в документите. Защото всеки знае, или поне повечето хора, които са се сблъсквали, знаят, че при редица операции, изследвания, манипулации се доплащат значителни суми, и то за често срещани ситуации. Например за подмяна на стави, за поставяне на вътреочни лещи при катаракта и т.н. се доплаща почти толкова, колкото и струва пътеката. Понякога по хиляди левове хората доплащат. Така че тези пари също трябва да ги имаме предвид. На какво го отдавам? Първо, ние имаме много лоша и фалшива медицинска статистика. Т.е. за да имаме ясна картина какви са реалните необходимости в здравната система, трябва да има и вярна информация от какво най-много боледуват хората. Докато това не е така, защото обществена тайна е, че масово пациентите лежат по едни клинични пътеки, а се лекуват от други заболявания. А лежат по фалшиви пътеки, защото те са по-скъпи от тези, за които би трябвало да бъдат приети в болниците, и т.н. Т.е. медицинската статистика е в много лошо състояние", обясни Галев.

Според него властите нямат реална представа: "Между другото, част от твърденията, че ние сме на първо място едва ли не по всички заболявания в света, се дължат именно на това, че се пише по този начин статистиката, изкривява се в подкрепа на "по-скъпите“ заболявания и диагнози, а всъщност това не е така. И реалният показател е продължителността на живота, където вече не може да има лъжа. А наистина не ни е цветуща, в сравнение с водещите европейски държави, продължителността на живота, особено в районите с по-лошо здравеопазване, като да кажем Северозападна България, където хората очевидно живеят – и мъже, и жени, по-малко, отколкото средното за България, да не говорим от средното за Европейския съюз".

Виж коментарите (0)

Още по темата (735):
22.11.2024 Вдигат ни данък "смет", а разделното събиране на отпадъци у нас просто не работи – всичко отива в големия камион
21.11.2024 Близо 25 хиляди пенсионери се радват на тези допълнителни средства
20.11.2024 НОИ посочи средния месечен размер на пенсията за осигурителен стаж 
15.11.2024 Важно напомняне от НАП
14.11.2024 Според НСИ доходите ни са нараснали с 16.6% на годишна база
13.11.2024 Салдото по консолидираната фискална програма за деветмесечието на 2024 година е отрицателно в размер на близо 3 млрд. лева
Още новини от Национални новини:
Росен Желязков: С декларацията на ПП-ДБ се търси шоу ефект, тогав...
Йорданка Фандъкова: Имаме подозрения, че се подготвя коалиция меж...
Ученици поправят оценки срещу 50 лв. и трият отсъствия: Фасулска ...
Две комисии заседават за професионалните и нравствените качества ...
В търсене на председател на парламента: "БСП – Обединена левица" ...
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).