Петър Киров: Взаимодействието между отделните институции при бедствия и аварии на море сега се осъществява чрез морално остарели технологии

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
12:27 / 27.08.2020
2499
Завърши подготовката на проекта за внедряване на интегрирана информационна система при бедствия и аварии в българския морски район, съобщи днес Петър Киров, главен секретар на ИА "Морска администрация" и ръководител на проекта, предаде репортер на Varna24.bg.

"Резултатът от проекта бе един цялостен скрининг от съществуващите взаимодействия, наличните сили и средства в България, на възможностите на информационните и комуникационните системи, с които разполага страната, за да можем да реагираме при мащабни операции за търсене и спасяване и при мащабни бедствия в морските пространства, като разливи или пожар на борда на кораба. Скринингът, който направихме, идентифицира определени дефицити. Има необходимост от засилване на интеграцията и взаимодействието между отговорните органи в България. Предложихме изграждането на интегрирана система за управление, която да е модулно базирана, гъвкава, базирана на принципа на архитектура, ориентирана към услугите. Резултатът от нашите предпроектни проучвания е стъпка към изграждането на тази система, която ще обедини всички държавни органи, за снижаване на времето за реакция, за автоматизиране на процесите на планиране на операциите, т.е. все добавена стойност за морската безопасност. 

Бреговият център, който е изграден към момента, има други функции. Той е свързан с наблюдение на корабния трафик в акваторията на пристанището и подходите към порта, включително зимния и летния рейд. Операторите на този брегови център могат да наблюдават активно корабите, за да се избегне сблъсък. При инцидент той има ограничени възможности, тъй като там не е наличен специализиран софтуер за планиране на операции по търсене и спасяване. За първи път в България с реализацията на следващия проект, ще бъде изградена цялостна система за модулиране на нефтени разливи, така че да могат да се управляват операции за реакция при едромащабни нефтени разливи. Това са елементи на следващо поколение за реакции и управление, които ще бъдат внедрени в България. Те ще имат възможност за интегриране със системи на европейско ниво. Това е среда за обмен на данни, която се изгражда от Европейската агенция за морска безопасност. Изграждането на тази система ще бъде финансирано по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура". Предвижда се откриване на процедура по ЗОП за избор на изпълнител до края на 2020 г. Самата система ще бъде базирана в старата рейдова кула, базирана на пристанище Варна-изток на Морска гара. Предстои цялостен ремонт на старата рейдова кула. Водят се разговори с Министерство на транспорта за осигуряването на необходимите средства през тази година, така че да се развиват паралелно двата процеса.

Към момента взаимодействието между отделните институции при бедствия и аварии се осъществя чрез морално остарели технологии - имейл и телефон. Това, което е необходимо е целият този процес да бъде систематизиран и поставен в необходимата електронна платформа. В рамките на интегрираната система, която ще бъде изградена се предвижда създаването на изнесени работни места в оперативните центрове на ВМС, "Гранична полиция", "Агенция по рибарство и аквакултури", в Центровете да наблюдение и управление на трафика. Предвижда се да има мобилни модули, които да бъдат инсталирани на борда на хеликоптерите на ВМС и на плавателните средства на гранична полиция.

На един следващ етап Агенцията ще кандидатства по следващата оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" за изграждането на два целеви кораба за борба с разливи и участие в операции по търсене и спасяване, които да бъдат базирани по един във Варна и Бургас. Катерите, с които разполага Морска администрация са закупени през 2007 г. Не не са за борба с разливи, а за операция по търсене и спасяване в близката крайбрежна зона. Предстои цялостна ревизия на Националният план за търсене и спасяване", обясни днес Петър Киров.

Той уточни, че ако сега стане инцидент в морето, имаме възможност да привлечем кораби от Черно море, които са на Европейската агенция по морска безопасност, такива имало във Варна и в Констанца. 

Повече вижте във видеото!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Шофьори: Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...
Обсъждат се мерки срещу предоставяне на социални услуги без лицен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).