Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Петя Георгиева, ИПИ:Трябва да има лични лекари във всяко населено място
Автор: Харитина Агопян 11:45 / 16.02.2024Коментари (0)1614
© Личен архив
Броят лечебни заведения в страната е твърде голям с оглед намаляващото население. Това каза икономистът Петя Георгиева от Института за пазарна икономика, автор на доклада, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

“Болничната мрежа е доста раздута и не се променя, независимо, че цели области бележат спад в населението. Недостигът на персонал води до затварянето на отделения, но няма държавна политика в тази посока. Освен държавните и общински болници – 190, има много частни заведения – 140", каза икономистът.

Поради недостиг на количество или качество на грижите в извънболнична помощ много хора прибягнат до болнична помощ, без това винаги да е здравно обосновано. Тя е най-скъпата част от здравеопазването и не е възможно всички здравни грижи да бъдат положени в болничната помощ, каза още Георгиева.

“Недобре разпределена е болничната мрежа – концентрацията на болнични заведения в големите градове обаче е разбираема. Това е световен феномен. Проблемът е, че хората смятат, че при липса на болница в тяхното населено място, те няма как да получат здравни грижи. Подобно нещо се случи, когато МОН започна да закрива училищата, но министерството устоя на натиска и довърши започнатото. Спешната помощ трябва да работи ефективно – тя също е помощ хората да получат здравни услуги навреме. Трябва да има лични лекари във всяко населено място, а не един медик да обслужва 6 села, например", поясни Георгиева.

“Достъпът до здравни услуги в планинските райони е ограничен и по този проблем трябва да се работи. Транспортът и човешките ресурси са основни фактори , които водят до тези проблеми. Най-големият проблем в системата не е финансов, а организационен. Има сериозен недостиг на медицински сестри.

Трябва да поставим условия, при които една болница да може да сключва договор с касата – да изискваме определено ниво на здравните грижи. Трябва да променим начина на финансиране – клиничните пътеки създават изкривени стимули", смята икономистът от ИПИ Петя Георгиева.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: