Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Петя Георгиева, ИПИ:Трябва да има лични лекари във всяко населено място
Автор: Харитина Агопян 11:45 / 16.02.2024Коментари (0)1605
© Личен архив
Броят лечебни заведения в страната е твърде голям с оглед намаляващото население. Това каза икономистът Петя Георгиева от Института за пазарна икономика, автор на доклада, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

“Болничната мрежа е доста раздута и не се променя, независимо, че цели области бележат спад в населението. Недостигът на персонал води до затварянето на отделения, но няма държавна политика в тази посока. Освен държавните и общински болници – 190, има много частни заведения – 140", каза икономистът.

Поради недостиг на количество или качество на грижите в извънболнична помощ много хора прибягнат до болнична помощ, без това винаги да е здравно обосновано. Тя е най-скъпата част от здравеопазването и не е възможно всички здравни грижи да бъдат положени в болничната помощ, каза още Георгиева.

“Недобре разпределена е болничната мрежа – концентрацията на болнични заведения в големите градове обаче е разбираема. Това е световен феномен. Проблемът е, че хората смятат, че при липса на болница в тяхното населено място, те няма как да получат здравни грижи. Подобно нещо се случи, когато МОН започна да закрива училищата, но министерството устоя на натиска и довърши започнатото. Спешната помощ трябва да работи ефективно – тя също е помощ хората да получат здравни услуги навреме. Трябва да има лични лекари във всяко населено място, а не един медик да обслужва 6 села, например", поясни Георгиева.

“Достъпът до здравни услуги в планинските райони е ограничен и по този проблем трябва да се работи. Транспортът и човешките ресурси са основни фактори , които водят до тези проблеми. Най-големият проблем в системата не е финансов, а организационен. Има сериозен недостиг на медицински сестри.

Трябва да поставим условия, при които една болница да може да сключва договор с касата – да изискваме определено ниво на здравните грижи. Трябва да променим начина на финансиране – клиничните пътеки създават изкривени стимули", смята икономистът от ИПИ Петя Георгиева.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Грипна епидемия обхвана страната
Първа лига, сезон 2024/2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: