България е на първо място в света по консумация на стафиди и захар и това е, защото някои винари си позволяват да правят напитката от тези продукти, каза Димитрин Вичев, който е председател на Асоциацията на винарите у нас. Министърът на земеделието
Мирослав Найденов, който напоследък усилено се занимава с връщането на българския държавен стандарт в различи браншове, предложи такъв и за винопроизводството.
Вичев уточни, че ако става въпрос за премахване или ограничаване на нелоялните производители, които слагат всевъзможни неща във виното, така че то да няма нищо общо с истинския продукт, то от асоциацията напълно го подкрепят. Така с въвеждането на новия стандарт, ако на етикета на бутилката пише "Вино", то трябва да бъде произведено само от грозде. Останалото е винен продукт.
Преди две години Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ беше сигнализирана за схемите, по които големите винпроми купуват от държави извън ЕС на двойно по-ниска цена грозде и правят вино от стафиди, внесени от арабски страни.
Според експерти голяма част от виното у нас се произвежда с оцветители и ароматизатори. Според хората от бранша цената на бутилка вино с платен ДДС не може да бъде по-ниска от 5 лв. Наливното вино пък на цена по-ниска от 2,50 лв. било самоубийство. Производителите са напълно против и новата Наредба 3 на Министерството на финансите, според която складодържателите на акцизни стоки да имат специфични измервателни уреди, чрез които митническите органи ще осъществяват по-строг контрол. Това е все едно да накараш всеки шофьор да си носи дрегер, с който пътните полицаи да го проверяват, заяви Вичев.
Източник: в. "Новинар"