Раждането вкъщи да се наблюдава от лекар, макар и той да не се намесва, освен ако няма пряка опасност за живота на родилката и на бебето. Това предлага заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиан Йорданов. Докато процесът продължава, пред дома на жената трябва да чака линейка с реаниматор, кувьоз и неонатолог. Според специалиста този вид раждания обаче трябва да са
платени за сметка на бременната, както всяка допълнителна екстра извън основния пакет от медицински услуги, осигуряван от Националната здравноосигурителна каса, подчерта той.
Според него обаче това може да става само след като ражданията вкъщи бъдат разрешени с поправка в Закона за здравето, а за самото им провеждане разписани ясни, точни и конкретни правила кой какво прави и какви отговорности носи. Сега те не фигурират в нито един нормативен документ.
По думите на д-р Юлиан Йорданов те могат да бъдат разрешени само за здрави жени с нормални бременности и строго забранени при патологичните и дори тези с най-малка опасност за плода и майката.
Подобно мнение изрази и Милка Василева - председателка на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.
Преди да се приеме точно разписан ред и указания как и при какви условия може да става това, всяко подобно раждане се счита за рисковано и майката е тази, която отговаря за живота на детето си, каза Василева.
Дебатите между представители на съсловните организации възникнаха, след като 34-годишна ветеринарка се мъчи да роди сама детето си в продължение на 12 часа у дома си, а бебето се роди мъртво. Тя направи това на своя глава, независимо че бе предупредена от лекарите, че има огромен риск за живота на детето й.
Не бива да плашим хората със затвори, те са господари на здравето си, имат право на избор и този избор трябва да бъде уважаван. Ние, лекарите, обаче трябва да разясняваме на дамите какви са опасностите и рисковете от ражданията вкъщи. Така министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов коментира настояването на столични акушер-гинеколози раждането у дома без лекарска и акушерска помощ, особено когато има риск за живота на детето, да се инкриминира в Наказателния кодекс като престъпление по непредпазливост.
Източник: в. "Монитор"