До миналата година акцизът за този тип нафта е бил 596 лв., вместо 615 лв. за 1000 литра, колкото е за конвенционалния дизел. България е имала такова разрешение, тъй като задължението за добавяне на биокомпонента е още от 2009 г. През май 2011 г. обаче правителството реши да отпадне това изискване, за да свали цените на дребно.
Нотификацията, позволяваща намалена ставка, е изтекла през ноември. "Тъй като разрешението е със срок 2 години и не е искано удължаването му, след 24 ноември 2011 г. тази намалена ставка вече не е в сила. По тази причина, по указания на Агенция "Митници" дизелът с 5% биосъдържание се облага с редовна ставка от 630 лв. за 1000 литра", заявиха от "Лукойл България".
"Изготвихме и изпратихме новия мониторингов доклад в Брюксел. Най-вероятно до по-малко от три месеца ще получим положителен отговор", коментираха експерти от финансовото министерство. Засега не е ясно дали акцизът за горивото с биокомпонента отново ще е 596 лв., или ще бъде отразено повишаването на ставката за дизела от началото на 2012 г. Очаква се нотификацията за по-ниския акциз да е с действие до края на 2013 г.
Всъщност от отговора на Брюксел зависи колко ще е реалното поевтиняване на цената по бензиностанциите. При предишната нотификация, която беше валидна за периода 24 ноември 2009 г. - 24 ноември 2011 г., отстъпката беше 19 лв. на 1000 литра. По този начин цената на дизела с биодобавка по бензиностанциите беше понамалена с 2 стотинки на литър, обясняват специалисти.
Ако Еврокомисията отново ни даде отстъпка от около 20 лв., горивото по бензиностанциите трябва да поевтинее с 2 стотинки на литър. При положение че отстъпката е по-голяма, съответно и цената ще падне с повече.
5 ст. от влязлото в понеделник увеличение на нафтата е заради добавянето на 5% биокомпонента. Ако искаме то да бъде компенсирано, Брюксел ще трябва да ни позволи акцизът да падне с 50 лв. на 1000 литра, т.е. да стане 580 лв.
Източник: в. "Монитор"