Питане на читател: Имам годините, но нямам стажа за пенсиониране – какво мога да направя

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
14:10 / 13.11.2023
1730
Имам годините, но нямам стажа за пенсиониране или обратното? Много хора се лутат в дебрите на законодателството и не знаят какво да правят.

Читател на Plovdiv24.bg изпрати запитване към нас, а ние се опитахме да дадем съвет от професионалист, а не да тълкуваме еднозначно. Медията се старае да дава информация за множество казуси, свързани с трудовото законадателсво, с цел да бъдем полезни.

Ето какво гласи запитването на читателя на Plovdiv24.bg, което публикуваме без редакторска намеса:

Здравейте, да попитам , бяхте написали преди известно време, че за пенсиониране за мъжете трябва да имат навършени 64 години и 6 месеца като възраст, но обаче трябва да имат и 39 години и 4 месеца трудов стаж.

Не бяхте написали обаче, какво се случва ако имам навършени 64 години и 6 месеца като възраст, но НЯМАМ 39 години и 4 месеца трудов стаж. При втората хипотеза (навършени години като възраст, но ненавършени години като трудов стаж) на колко години имам право да се пенсионирам?

 

Спрямо закона не бихте могли да придобиете право на пенсия без да имате навършени необходимите възраст и осигурителен стаж и/или да отговаряте на условията за пенсиониране на разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО). Правилата на Закона разяснява доктор Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.bg

В случай че не сте придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по реда на КСО, не бихте могъл да се пенсионирате, като и нямате право на посоченото в разпоредбите обезщетение.

В закона са предвидени следните възможности за така нареченото “закупуване" на осигурителен стаж:

– за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование;

– за времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен “доктор";

– до 5 години, недостигащ стаж за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред.

Следва да се отбележи, че осигурителният доход за времето, за което е “закупен" осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера.

В Кодекса за социално осигуряване е предвидено, че учителите придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при навършване на възраст 57 години и 10 месеца от жените и 60 години и 10 месеца от мъжете и учителски осигурителен стаж 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, както следва: до 31 декември 2029 г. възрастта за жените се увеличава с по 2 месеца за всяка календарна година.

Съгласно Кодекса на труда, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години – на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по този ред може да се изплаща само веднъж.

В Закона за предучилищното и училищното образование е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение с педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, се изплаща по-голям размер на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда – в размер на 10 брутни работни заплати. Както е видно, право на обезщетение в увеличен размер имат педагогическите специалисти, заемали длъжност в посочените институции.

Справка:

чл. 69в от Кодекса за социално осигуряване (КСО)

чл. 219, ал. 6 от Закона за предучилищното и училищното образование

по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда

С 13,86 лв. се вдига цената за купуване на недостигащ стаж за пенсия от 1 август 2023 година. От тази дата един месец вече ще струва 154,44 лв.

Не на последно място, експертът д-р Тодор Капитанов съветва – направете справка с адвокат по трудово право, така правата ви ще бъдат максимално защитени.

Виж коментарите (0)

Още по темата (806):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година – днес правителството одобри отчета
01.07.2024 От днес: Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
11.04.2024 Икономист: Това е все едно да кажете "Да, имам за 10 дни пари, но после ще получа заплата"
09.04.2024 Варна се нарежда веднага след столицата по размер на средната заплата
25.03.2024 Над 4700 кандидат-пенсионери прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични са се повишили
Още новини от Национални новини:
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Шофьори: Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...
Обсъждат се мерки срещу предоставяне на социални услуги без лицен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).