© Varna24.bg | | Пациентите, които напускат болница преждевременно, вече ще плащат лечението си. Тъй като Здравната каса няма да плаща разноските за извършените медицински услуги, болниците ще могат да ги търсят от самите пациенти. Според здравния министър измененията се налагат заради няколко смъртни случая, настъпили след по-ранно напускане на болница. С подписването на този документ ако искаш да напуснеш болницата, сам носиш отговорност за здравето си и ще си платиш.
Така се спират два вида злоупотреби.
Здравното министерство е засякло доста случаи на фалшиви по-ранни изписвания, а също така и на определяне на по-опасни диагнози, без те да са реални.
В първия случай по документи си в болница, а всъщност не си. Във втория случай се стои по-дълго в болница, а медицинските заведения "източват" повече пари от Здравната каса.
Сега минималният престой в болница е от 1 до 10 дни и той зависи от клиничната пътека. По една пътека могат да се лекуват и по-тежки, и по-леки случаи, но на практика всички са с един и същи минимален престой. Това, според лекарите, не е правилно.
"Не можем да слагаме минимален престой 5 дни, а някой наистина да се чувства добре, да е оздравял на третия ден, а ние да го държим още два дни и да изразходваме медикаменти", смята д-р Юлия Димитрова.
Не може да се допуска и другият вид злоупотреба - пациентът да си тръгва сам, но по документи да се води в болница, смятат експертите. Затова този вид проверки се правят нощем, уточнява д-р Емилия Ташкова.
Според Ташкова не е чак толкова трудно да се установят и случаите с по-дългото задържане на пациента, без това да е необходимо.
С подписването на новия документ всеки от пациентите вече носи отговорност, защото става ясно, че и той участва в измамата.
От министерството имат още идеи за спиране на измами, но засега експертите не желаят да ги конкретизират.
Източник: bTV |