Според здравния министър измененията се налагат заради няколко смъртни случая, настъпили след по-ранно напускане на болница. С подписването на този документ ако искаш да напуснеш болницата, сам носиш отговорност за здравето си и ще си платиш.
Така се спират два вида злоупотреби.
Здравното министерство е засякло доста случаи на фалшиви по-ранни изписвания, а също така и на определяне на по-опасни диагнози, без те да са реални.
В първия случай по документи си в болница, а всъщност не си. Във втория случай се стои по-дълго в болница, а медицинските заведения "източват" повече пари от Здравната каса.
Сега минималният престой в болница е от 1 до 10 дни и той зависи от клиничната пътека. По една пътека могат да се лекуват и по-тежки, и по-леки случаи, но на практика всички са с един и същи минимален престой. Това, според лекарите, не е правилно.
"Не можем да слагаме минимален престой 5 дни, а някой наистина да се чувства добре, да е оздравял на третия ден, а ние да го държим още два дни и да изразходваме медикаменти", смята д-р Юлия Димитрова.
Не може да се допуска и другият вид злоупотреба - пациентът да си тръгва сам, но по документи да се води в болница, смятат експертите. Затова този вид проверки се правят нощем, уточнява д-р Емилия Ташкова.
Според Ташкова не е чак толкова трудно да се установят и случаите с по-дългото задържане на пациента, без това да е необходимо.
С подписването на новия документ всеки от пациентите вече носи отговорност, защото става ясно, че и той участва в измамата.
От министерството имат още идеи за спиране на измами, но засега експертите не желаят да ги конкретизират.
Източник: bTV