Базисна инфраструктура и големи, а не малки проекти, са необходими на България. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството
Росен Плевнелиев на заседание на Съвета за обществени консултации във връзка с бъдещето на кохезионната политика на Европейския съюз за следващия програмен период 2014 - 2020 г.
"Колкото и да говорим за зелен растеж и иновации, трябва да съзнаваме, че не можем да ги имаме, без базисна инфраструктура. Няма как да имаме нито качествен туризъм, нито развитие на регионите, както и развитие на културния туризъм, нито добра демография, без базисна инфраструктура. Без да решим този проблем, не можем да решим нито един друг", каза Плевнелиев.
По отношение на пътищата, България вече има своята стратегия. "Абсолютният минимум е построяването на автомагистралите "Хемус", "Черно море", "Струма". Само тези 3 приоритета струват 2,8 млрд. евро", посочи министърът.
Той подчерта, че и за останалите проекти България трябва да има апликационни форми поне 2 години по-рано и те да са готови до 2015 г.
"Минимум 2,4 млрд. евро са необходими за изграждането на пречиствателните станции в градовете с над 10 000 души население. Глобите са за стотици милиони евро, ако това не бъде изпълнено. Само това, не говорим за смяната на един водопровод дори", коментира той.
Плевнелиев добави, че Оперативна програма "Регионално развитие" се е развила по един страхотен начин и има огромен смисъл от нея. "В момента имаме 1,6 млрд. евро и имаме амбицията да я усвоим 100 %. Вече правим интегрирани транспортни проекти.
Метрото вече е толкова напред, че вече се подготвят проектите за 2014 - 2020 г.", заяви той.
По думите му, всички тези цифри сочат, че е много по-лесно да се правят по-големи проекти, вместо много по-малки. "Тогава имаме по-добро усвояване на средствата, по-добро финансиране, виждаме смисъл и по-малък риск. Правилната рецепта: е малко на брой, но мащабни и значими проекти", смята регионалният министър. Според него, те са приоритетни за икономиката, за развитието на регионите, и ще осигурят развитието на България, като държава на кръстопът.
"Дълбоко вярвам, че ако адресираме двете теми в Европейската комисия, ще можем да получим всичко останало - ще оптимизираме персонал, хора, процедури", добави той.
"Искаме фокус, ясни приоритети, но най-важните неща да ги избутаме и да ги приключим. България има своя последен шанс до 2020 г. да направи упражнението с реализирането на мащабните проекти. Това са двете вълшебни думички и вярвам, че правилното структуриране и изпълнение на проектите, ще доведе до успех", каза още министър Плевнелиев.
Министърът по управление на европейските фондове Томислав Дончев отбеляза, че страната се бори за 20 млрд. евро за инфраструктура, трябва да има финансовата рамка за не по-малко от 14 млрд. евро. "Солидарен съм с този подход и трябва да тръгнем с едни по-амбициозни планове, за да получим максимума от средствата, от които имаме нужда", допълни министър Дончев.
Източник: Агенция "Фокус"