© Varna24.bg | | Между 10 и 20 процента се увеличават началните основни месечни заплати на персонала в лечебните и здравни заведения. Това става възможно, след като работодателите, синдикатите и министерството подписаха Колективния трудов договор. След почти месец преговори, синдикати и работодатели са постигнали съгласие около спорните текстове, които провалиха увеличението на заплатите на медиците. Синдикатите не бяха съгласни с ангажимента заплатите да зависят от финансовата стабилност на болниците.
"Според сегашните договорки, страните ще се обръщат в писмена форма към отрасловия съвет за сътрудничество и той ще се произнася. Тоест, всяко болнично заведение, което не може да изпълнява изискванията на Колективния трудов договор, ще се обръща към Отрасловия съвет", каза още министър Атанасова.
По думите й общата рамка на договора е същата, но има промяна в увеличаването на началните месечни основни задачи на персонала в здравните заведения. Според приетите условия, е планувано и доплащане от 1 лев върху ставката за нощен труд.
Началните основни заплати на медицинските сестри се увеличават с 20% и достигат 550 лева, каза Атанасова.
Първоначалният вариант на договора предвиждаше 540 лева начална заплата за медицинските сестри. Предвиденото увеличение на началната заплата на лекарите остава с почти 12% до 700 лева.
Споразумението ще влезе в сила със задна дата от 1 юли 2012 г. 60% от здравните заведения ще успеят да изпълнят изискванията, залегнали в документа. 30% са под въпрос, а 10% от здравните заведения няма да успеят да се справят, стана ясно на пресконференцията в здравно министерство.
Според синдикатите сагата е завършила с хепи енд.
"Пренебрегнахме личните амбиции, в интерес на здравните работници и на хората. Което касае повече средства, ние ще копаем възможно най-много в тази посока", каза Иван Кокалов от КНСБ. Според него трябва да има и качествени индикатори за лечебните заведения и да се увеличи прозрачността по отношение н разходваните средства.
Методиката за изразходването на средствата трябва да бъде по-добра, смята Кокалов. По думите му, ако една болница не може да се справи с увеличението на заплатите, тя ще ги увеличи не с 20, а с 10%.
Министърът на здравеопазването, представителите на работодателите и синдикалистите изразиха готовност да намерят най-добрия вариант, който да е удобен за всички страни.
Източник: bTV |