Почина създателят на Българската машина за гласуване
Отиде си инж. Александър Чобанов – създателят на Българската машина за гласуване, общински съветник в Пловдив след 1989 г. Години наред инж. Чобанов посвети на разработването на Българската машина за гласуване.
Инж. Александър Чобанов е роден на 20 октомври 1958 г. в Батак. Наследник е на Чобановия род – активни дейци на Съединението, а след Освобождението – будни предприемчиви българи в Голямо Конаре и Пловдив.Завършва Технически университет – София, инженер по електроника – революционна специалност за онова време.
След това завършва специалност "Международни икономически отношения". Преди три години започна докторантура – в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), за да надгради образователната си визитка с научна степен. В лицето на ръководството на УниБИТ намери подкрепа на своята кауза: България да гласува на Българската машина за гласуване.
Александър Чобанов бе силно свързан и с родния Пловдив. След промените през 1989 г. той е общински съветник под тепетата. След това животът го отвежда в далечно Чили, където създава и ръководи Националния отбор по информатика на Чили. Негов чилийски ученик донася първия златен медал по информатика от Световната олимпиада по информатика. Спечелва си уважението на президентката на Чили Мишел Бачелет.
Негови ученици работят в Google.В Чили създава и ръководи фабрика за производство на компютри в партньорство с Пакърд Бел. През 2010 г. се завръща у дома с надеждата, че България е изпреварила Чили в бурното си демократично развитие. Създава Национално училище по роботика "НУР България“ – извънкласно училище, в което обучението е ориентирано към забавно и интересно обучение в игрови стил за леко и приятно овладяване на логически и практически знания и умения на учениците. Изпълнението на тази програма е изключително успешно – "НУР България“ има филиали в Пловдив, Асеновград, София, Бургас. Отбор на "НУР България“ участва в три поредни години в NASA International Space Apps Challenge – най-малките участници в най-голямото състезание в областта на иновациите, създавани от ученици.
Поклонението и погребението ще бъдат в Траурен парк "Север“ – Рогошки гробища, Пловдив, на 20 ноември 2021 г., събота, от 13 ч.