На 2 юни почитаме паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.
По този повод от 10 ч. на паметника на Христо Ботев в Морската градина ще се проведе общоградско поклонение, заупокойна молитва и полагане на венци и цветя. Организатор на събитието е дирекция "Култура и духовна развитие“ към Община Варна, а съорганизатори са Военноморските сили и Варненската и Великопреславска митрополия.
В 12 ч. за около 2 минути ще се проведе тренировка с реално задействане на сиренната система със сигнал "Въздушна опасност“. Тестването е регулярно с цел проверка на изправността на системата. То се провежда в изпълнение на решение на Министерския съвет, с което 2-ри юни е обявен за ден на Ботев, чиято памет се почита с вой на сирени.
Този ден се чества от 1901 година, когато на връх Околчица, лобното място на Ботев, се събират негови четници и други граждани да отдадат почитта си.
През 1876 г. 205 млади момчета слизат на дунавския бряг при Козлодуй и с трепет целуват родната земя. Окриля ги светлата идея да се сражават за свободата на Отечеството си, задушено в петвековния гнет на Османската империя.
Воевода на четата е 28-годишният поет-революционер Христо Ботев, за когото любовта към родината е над всичко. "Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея сичко може да прави" - убеден е той. Разпределени на групи, Ботевите четници се качват на австрийския кораб "Радецки" от различни румънски пристанища по Дунав. Предрешени като градинари, те укриват оръжието и въстаническите дрехи в уж градинарските сандъци. Когато наближават българския бряг, Ботев заставя капитана да свали въстаниците при Козлодуй.
Предстоят им тежки преходи и сражения. Надеждата на поета да запали искрата в сърцата на родолюбивите българи и да ги поведе в битка за освобождение на България угасва на 1 юни (20 май по стар стил). Тогава, след тежък бой във Врачанския Балкан, по здрач един изстрел покосява Ботев.
Историята на Ботевата чета е една от най-ярките страници в Априлското въстание от 1876 година - връх в освободителните борби на българите в Османската империя. Жестокото му потушаване предизвиква широк международен отзвук и довежда до освободителната за България Руско-турска война от 1877-78 г.
Днес Ботев е сред най-обичаните ни национални герои, оставили светла диря в съзнанието на поколения българи. А гениалната му поезия и страстната му публицистика са скъпи на всеки от нас. От 1901 година насам 2 юни официално се чества като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България, а от 1948 г. точно в 12 часа всяка година сирени ни приканват към едноминутно мълчание в цялата страна.
Във Враца и Калофер снощи имаше военен ритуал и тържествена заря проверка за 146-ата година от героичната смърт на поета революционер.
Кулминацията на Ботевите чествания е днес.
Тържествата ще съберат десетки хора на връх Околчица. Очаква се там да бъде и премиерът
Кирил Петков. А в родния град на поета Калофер жителите и гостите на града ще се включат в традиционния митинг поклонение и ще поднесат цветя пред паметника на Ботев.
В 12 часа традиционно в цялата страна ще звучат сирените за две минути, през които да сведем глави и да се поклоним.