© Varna24.bg | | Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Целите, които проектът има, са въвеждане на легални дефиниции и понятия с цел подобряване на контрола по изпълнение на концесионните договори и договорите за наем на морските плажове, облекчена процедура за предоставянето им на концесии, регламентиране дейностите по финансиране и контрол на договорите за наем.Част от предложенията са свързани с осигуряването на свободен и безплатен пешеходен достъп до морските плажове. Поради местоположението на отделни морски плажове не е възможно осигуряване на автомобилен достъп до тях. Предвижда се в случаите на новообразувани морски плажове, засягащи имоти - частна собственост, частта от засегнатите имоти да се отчуждава по реда на глава трета на Закона за държавната собственост.
Въвежда се облекчена процедура за предоставяне на концесия за морски плаж чрез конкурс за определяне на концесионер. Тя ще протича на три етапа: изготвяне на обосновка на концесията, провеждане на процедура за предоставяне на концесия (приемане на РМС за откриване на процедурата, провеждане на конкурс, определяне на концесионер), сключване на концесионен договор. По този начин подготвителните действия се съкращават като време и общата продължителност на процедурата се свежда до 3,5-4 месеца при 10 месеца в момента.
По-бързото провеждане на процедурите води до своевременни приходи от концесионни възнаграждения в държавния бюджет; спестяване на времеви ресурс на администрацията и намаляване на необходимите средства за подготвителните действия. За малките обекти на концесия досега разходите по изготвяне на процедурите са съизмерими с приходите от концесионни възнаграждения в средносрочен, дори и в дългосрочен период от време.
С тези предложения се дава възможност там, където не достига рекреационен капацитет на съществуващите морски плажове или няма такива, да могат да бъдат създавани морски плажове или разширяване на съществуващи, в т. ч. и чрез отвоюване на територия от морето.
С промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се въвежда определяне на допустимата площ на преместваемите обекти и съоръжения на морските плажове. Дефинирано е и понятието "допълнителна търговска площ". Целта на тези изменения е максимално допустимият процент на площта на преместваемите обекти и съоръжения на морския плаж да се определя спрямо активната плажна площ (като са изключени дюните, скали, скатове, затревени терени и др. площи), а не както е досега - спрямо общата площ на морския плаж.
Досегашният ред за разрешаване на строителство в зона "А", извън морските плажове, се запазва за урбанизираните територии на населените места с определени строителни граници по влезли в сила подробни устройствени планове при следните нормативи за поземлените имоти: - плътност на застрояване до 20%; - интензивност на застрояване до 0,5; - минимална озеленена площ 70%; - ниско застрояване с височина до 7,5 м.
В селищни образувания и територии, предвидени за урбанизиране, ще може да се изграждат само озеленени площи - паркове и градини, в които се допуска строителство на обекти за хранене, открити обекти за спортни или културни дейности, площадки за игра и монументално-декоративни елементи, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура. Обектите за хранене и спомагателните постройки и съоръжения към обектите за спортни и културни дейности може да заемат площ не повече от 10 на сто от площта на урегулирания поземлен имот и да са с височина до 6 м. В законопроекта е дадено подробно определение на "открити обекти" за спортни и културни дейности.
Допуска се ползването на допълнителна търговска площ към обектите за бързо хранене, като същата не може да заема повече от 2% от активната плажна площ на морския плаж. |