Полярното сияние над България не е първото. Предното е на 6 април 2000 г.
Полярното сияние, наблюдявано над България на 5 ноември, между 16:45 ч. и 18:45 ч. не е първо, научи Varna24.bg от Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна.
От там поясниха, че магнитната буря е причинена от изхвърлена от Слънцето коронарна маса, като изригването е било по посока към Земята.
Kp индексът за е достигнал стойност 8, а това означава много силна магнитна буря. Той може да бъде от 0 до 9 (екстремно силна буря) (https://www.spaceweather.com/). Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле и за силата на магнитната буря (http://data.niggg.bas.bg/kp_for/kp_mod_bg.php).
Полярно сияние над България е наблюдавано и на 6 април 2000 година. Фотографията е направена от астрофотографа Илиян Даргънов, по време на наблюдателна експедиция в Националната астрономическа обсерватория - Рожен, когато са провеждани наблюдения с 50/70 км Шмит телескоп.
Фотографията е публикувана в Учебник по астрономия с автори проф. Никола Николов, доц. Веселка Радева и Елисавета Илиева на издателство Педагог 6 през 2003 година.