© Impact Press Group | | Всеки втори зрелостник е сгрешил граматическите въпроси в матурата, но проверяващите са поощрявали с бонус точки дори и за бисерите без правописни грешки в есето за Далчев. Стряскащата тенденция излезе от официалното представяне на резултатите на държавния изпит в просветното министерство вчера. Изводите на експертите показват, че всеки втори с по-висока оценка от четворка на изпита има проблеми с правописа. Статистиката е безпощадна - 43 на сто от дванайсетокласниците са объркали въпросите за правописни норми и в същото време 84 процента имат висока оценки. Точното разпределение на силите е 30 процента с четворки, 32 на сто имат петици, а цели 22% са отличници.Специалистите признават, че за последните три години се забелязва характерен спад на знанията за правописа средно между 5 и 10 на сто за година. Отчайващи са резултатите и от въпросите за пунктуация. Едва 28 на сто от зрелостниците са зачеркнали верния отговор на задачите за запетайките.
Повишават се оценките на зрелостниците на есето, интерпретативното съчинение, текста за резюме и въпросите с отворен отговор за сметка на грешките с варианти а, б, в и г. Така експертите в просветното министерство си обясняват противоречието между сбърканите правописни норми и високите оценки.
"Повече ученици са се престрашили да пишат свободен текст. Оценките са по-високи, защото там те използват думи и граматически конструкции, в които са сигурни", подчерта шефката на дирекция "Образователни програми" в МОМН Евгения Костадинова. На практика бонус точки за правопис и висока оценка е получил зрелостникът, сътворил култовата мисъл в есето си: "Далчев не трябва да се оплаква така, а да види как да излезе от депресията - с писане и четене явно не става."
Рекорда по двойки на матурата продължава да държи географията, където 15 на сто са слабите оценки. В сравнение с миналата година обаче експертите отчитат двойно по-добро представяне. "Това се дължи на големия отлив на гимназисти, избрали география за втора матура", призна Евгения Костадинова.
Над 8000 души се уплашиха от слабите оценки по география и са се насочили към предметите философия и биология. И тук обаче неподготвените ученици ударили на камък.
По двата предмета рязко се увеличават двойките и намаляват шестиците в сравнение с миналата година, отчетоха от министерството. Така броят на слабите оценки вече се разпределя по-равномерно между три дисциплини - 3572 по география, 1296 по биология и 763 по философия.
Единствената утеха са минималният брой слаби оценки по математика, химия и физика, където слабите оценки не надхвърлят 10 процента. Учениците не избират случайно тези предмети и логично разкриват своя потенциал, смятат експертите в министерството.
Източник: в. "Монитор" |