Освен това клиниките ще бъдат задължени да продават имплантите, стентовете и протези на болните по цените на доставчика, т.е. без печалба за самото лечебно заведение.
По този начин ще се спре порочната практики за "гаражна търговия" с медицински изделия, която въртят определени фирми. В момента лекарите насочват пациентите си към намиращи се около болницата магазини, от където да си закупят всичко необходимо - от протезата до марлята и системите за вливания. Предприемчивите търговци пък надуваха цените и така, принудени от нуждите си, хората даваха луди пари за импланти и консумативи. Тази спекулация ще спре от 2012 година.
Със законопроекта се актуализират и детайлизират изискванията за търговия с медицински изделия на територията на страната. Облекчава се и режимът на издаване на разрешения за търговия на едро с протези, импланти и други подобни изделия. Занапред доставчиците само ще уведомяват за своята дейност съответните органи.
Министерският съвет прие и тарифа за таксите, които се събират по Закона за медицинските изделия. Размерите на таксите за регистрация и издаването на разрешения и удостоверения по реда на Закона за медицинските изделия вече са съобразени изцяло с нормите на Европейския съюз. Те ще варират от 100 лв. за регистрация на имунохематологични и имунодиагностични изделия до 3000 лв. за провеждане на клинично изпитване на медицинско изделие. До 5000 лв. ще плащат фирмите, за да получат разрешение за търговия на едро с медицински изделия.
Събраните средства ще бъдат внасяни като приход в бюджетите на Изпълнителната агенция по лекарствата и към държавната агенция за метрологичен и технически надзор в зависимост от извършените от тях дейности.
Източник: в. "Монитор"