Повече часове практика за бъдещите учители, увеличават се и средствата за обучението им

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:32 / 26.09.2024
1504
С 65% се увеличава коефициентът за финансиране на обучението на студентите по педагогически специалности. Това ще позволи да се насочат повече средства за практическа подготовка на бъдещите учители, които ще прекарват повече време в базовите училища и ще получат по-голяма подкрепа от учители наставници. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията "Развитие на уменията в България“, на която Организацията за икономическо сътрудничество развитие (ОИСР) представи доклада за страната ни, изготвен по проекта "Техническа подкрепа за стратегия за уменията в България“.

Проектът е финансиран от Европейската комисия и подкрепя една от целите, заложени в Пътната карта за присъединяването на България към ОИСР.

Част от препоръките в доклада са свързани именно с изграждането на умения у учениците и възрастните за реализация на променящия се пазар на труда и с квалификацията на учителите.

"Моделът на първоначалната подготовка на нашите учители ще бъде по-компетентностно ориентиран. Няма да се случва само в университетските зали, а ще се пренесе в по-голяма степен в класните стаи. Така че нашите студенти-бъдещи учители още от университетската скамейка да имат изградени професионални умения, които ще са им необходими, когато започнат работа“, обясни министърът. По думите му следващата седмица ще се проведат дискусии с факултетите, които подготвят бъдещи учители как да се случи най-добре тази промяна.

В тази насока ще се работи и със студенти по други специалности. Тази година по проект на МОН за пръв път се въвежда дуално обучение във висшето образование. "Това ще даде възможност на студентите да получат по-компетентностно ориентирано образование за изграждане на умения за съответното работно място – фирма, организация, училище, за да могат те да станат добри специалисти още с влизането на пазара на труда. Това ще даде стратегическо предимство на нашето висше образование“, посочи министър Цоков.

Той припомни, че вече бяха направени стъпки за промяна и на учебните програми в училищата, които също да акцентират върху формиране на умения на учениците, а не толкова върху усвояване и възпроизвеждане на понятия. В тази посока се променя и оценяването.

"През тази година успяхме да променим характера на 50% от задачите от външното оценяване в 10. клас по БЕЛ и математика да – да бъдат задачи с по-голяма практическа насоченост, свързани по-скоро с установяване на уменията, не само възпроизвеждане на знания на учениците“, обясни министърът. По думите му предстои тази промяна да се случи от тази година и в изпита за четвъртокласниците, а от следващата – и за седмокласниците.

По време на конференцията заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова представи и политиките за учене на възрастни и развитие на уменията. Представен беше и проектът на МОН "Програма за уменията“, насочен към възможностите за учене през целия живот и валидиране на уменията на възрастни. Обсъдена беше и една от препоръките на ОИСР за играждане на Национален съвет за уменията.

"Уменията на младите и възрастните са в своята логична връзка и последователност“, коментира зам.-министърът на образованието Таня Михайлова по време на форума. Тя отбеляза, че най-ценният ресурс са хората, а най-добрата инвестиция не е материална, а е знанието.

В конференцията участваха заместник-министърът на образованието Наталия Митева, ръководителят "Стратегии за уменията“ в ОИСР Андрю Бел, координаторът на проекта за България Рикардо Еспиноа, председателят на Синдиката на българските учители д-р Янка Такева, представители на работодателските организации, академичната общност и неправителствения сектор.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Майки пропищяха в социалната мрежа: Децата им са били заплашвани ...
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
Военна техника тръгва по републиканските пътища
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).