Увеличава се доходният критерий за получаване на няколко помощи - еднократната при бременност, така нареченото "социално майчинство" и помощта за първолак. Догодина те ще се полагат при доход до 450 лева на член от семейството.
Сега се полагат, ако доходът е до 400 лева, т.е. и хората с малко по-високи доходи ще имат право на помощите.
"Детските надбавки" също ще се полагат на семейства с малко по-високи доходи - между 400 и 500 лева на член от семейството. За тези семейства обаче детските няма да са в пълен размер.
Ако децата са две и месечният доход на семейството е между 1600 и 2000 лв., ще получават 80 на сто от "детските".
Ако доходът е под 1600 лева, ще получават пълния размер, както е и сега. Самият размер на "детските надбавки" също се увеличава.
Семейството на Тотка Христова от монтанското село Благово е с доход до 200 лева на човек. Жената не одобрява разширяването на кръга от семейства с право на "детски надбавки".
"По принцип не е правилно тези, които са с по-голям доход, да вземат и детски или социални. По-правилно е такива като мен, като други семейства, които вземат по-малко доходи, да вземат детски добавки", смята тя.
Ще се увеличи и самият размер на детските надбавки. За едно дете - с 3 лева, за две, три или четири деца увеличението е с 5 лева.
"С тия 5 лева какво по-напред да му купя? Едно пюре е 3 лева, за 2 лева какво да му купя", попита обаче Тотка.
Предвижда се увеличение и на гарантирания минимален доход, който сега е 65 лева и не е пипан от 2009 г. Ръстът ще е с 10 лева.
Той ще увеличи броя на хора с право на енергийни помощи, тъй като достъпът до тях зависи от този доход. Ще се повиши и размерът на еднократната помощ, която държавата отпуска при инцидентно възникнали нужди, като при бедствия например.
По-високи ще са и интеграционните добавки за хората с увреждания.
Мариетка Димитрова е сред тези хора - с 96% ТЕЛК. Получава около 20 лева месечни интеграционни добавки, които ще се увеличат с няколко лева.
"Смешна е новината, жалко е, това е подигравка с хората. С тези пари по никакъв начин не можеш да се интегрираш в обществото, да си покриеш елементарни нужни, да се чувстваш като "бял човек", категорична е тя.
Хората с увреждания настояват добавките им да зависят от линията на бедност, а не от гарантирания минимален доход.
За догодина социалното министерство предлага линията на бедност да се увеличи със 7 лева и да стане 321 лева.
Източник: bTV