Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Правителството предлага закон за криптопазара
Автор: Екип Varna24.bg 16:13 / 18.12.2024Коментари (0)976
©
Със свое решение правителството одобри проект на Закон за пазарите на криптоактиви (ЗПКА). С него в националното законодателство се въвеждат мерки по прилагането на Регламент (ЕС) 2023/1114 относно пазарите на криптоактиви, Регламент (ЕС) 2023/1113 относно информацията, придружаваща преводите на средства и прехвърлянията на определени криптоактиви и Регламент (ЕС) 2022/2554 относно оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор, както и изискванията на Директива (ЕС) 2022/2556 по отношение на оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор.

Към момента в страната ни не съществува национална законодателна рамка, свързана с функционирането на пазарите на криптоактиви, които не са финансови инструменти, освен изискванията, въведени за целите на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма (вписване в регистър по чл. 9а от Закона за мерките срещу изпирането на пари на лицата, които извършват по занятие определени дейности с виртуални валути). Заради това и предвид значителния обем на регулацията, въведена на ниво ЕС, е разработен нов закон. Доставчици на услуги за криптоактиви, вписани в действащия регистър по чл. 9а от Закона за мерките срещу изпирането на пари към Националната агенция за приходите, могат да продължат да предоставят услугите, вписани в регистъра, само на територията на България до 31.12.2025 г.

Предлага се Комисията за финансов надзор да бъде национален компетентен орган за целите на регулирането и надзора върху дейността на доставчиците на услуги за криптоактиви; на издателите на токени, обезпечени с активи и на издателите на криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи или от токени за електронни пари. Така ще се осигури единен надзор на всички дейности, свързани с търговията на криптоактиви, което цели да подпомогне ефективното и законосъобразно функциониране на пазара на криптоактиви и неговото бъдещо развитие. Като се използва съществуващата

експертиза и надзорните практики на КФН, не се очаква да възникнат допълнителни разходи, до каквито би довело създаването на отделен нов специализиран държавен орган. Българската народна банка е определена за компетентен орган по отношение на дейността на издателите на токени за електронни пари.

Определени са допустимите принудителни административни мерки, както и ред за налагане на административни наказания, включително и гарантирането на правото на съдебно обжалване.

Проектът на ЗПКА ще има положителен ефект върху финансовите иновации и финансовия сектор като цяло, насърчавайки разпространението на нови криптопродукти и технологии в страната ни. Чрез него най-ефективно и надеждно могат да бъдат защитени интересите на държателите на криптоактиви и клиентите на доставчици на услуги за криптоактиви. С упражняването на правомощия от КФН и БНБ се намалява рискът на потребителите да бъде предоставена подвеждаща или невярна информация. Предвид надзорния опит на двете институции - БНБ и КФН, ще е възможно своевременно да се установяват нарушения и измами и да се предприемат възможно най-бързите и ефективни действия за отстраняването им.

Наличието на ясна правна основа за криптоактивите в ЕС и в България в частност, би позволило на компаниите и издателите на криптоактиви да правят иновации и да се конкурират на равни начала на единния пазар, както и да използват предимствата на нови форми на плащане, без да се намалява нивото на защитата на потребителите и финансовата стабилност.

Предлагат се и изменения и допълнения в редица закони - в Закона за кредитните институции, в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, в Закона за платежните услуги и платежните системи, в Закона за Комисията за финансов надзор, в Закона за пазарите на финансови инструменти, в Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, в Кодекса за застраховането, в Кодекса за социално осигуряване, в Закона за мерките срещу изпирането на пари и други нормативни актове в сферата на финансовите пазари.



Още по темата: общо новини по темата: 1
20.04.2024 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Рокади в ДПС
BETL се срива, хиляди български инвеститори губят парите си
Бойни спортове
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: