Правителството с програма за компенсация на бизнеса заради високите цени на тока

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
11:54 / 23.01.2025
995
На първото си заседание правителството взе изключително важно решение - програма за компенсация на небитовите потребители за високите цени на електрическата енергия. То е в съответствие с удължителния бюджет за 2025 г. Това каза енергийният министър Жечо Станков след заседанието на правителството, предаде репортер на "Фокус".

Основните ефекти са следните: "На първо място дърпане на ръчната спирачка на инфлационните процеси свързани с цената на електрическата енергия, като инфлацията е основният фактор, който тормози българските домакинства и бърка в техния джоб. На второ място - гарантиране на работните места на десетки хиляди работещи в енергийно интензивните предприятия. Не на последно място - гарантиране на конкурентоспособността на българския бизнес на територията както на Европа, така и в целия свят", очерта ресорният министър.

По думите му компенсацията е 100% от над стойността от 180 лв/мвтч до средната борсова цена на Българска независима енергийна борса. "Това гарантира предвидимост на цената на енергоизточника към индустрията и ще приложим цялата строгост на закона, ако има сектори в икономиката или бизнеси, които тръгнат да повишават цените на своите стоки и услуги, особено на тези от първа необходимост, като се позовават на високите цени на електроенергията", коментира Станков.

Програмата от януари до март е обезпечена, увери министърът. Пари за компенсации за декември също има.

Относно либерализацията на битовия пазар на елетроенергия, министърът каза, че парламентът трябва да реши дали да измени сегашното законодателство, но и успокои, че правителството е подготвено за всички сценарии домакинствата да не бъдат натоварвани с високи сметки

Виж коментарите (0)

Още по темата (207):
12.03.2025 Шефът на БЕХ каза какви са плюсовете за България от включването в Зеления енергиен коридор, огромни са
06.03.2025 Явор Куюмджиев: Цената няма как да нарасне няколко пъти след либерализацията на тока
05.03.2025 Държавата сложи таван на приходите на производителите на ток 
28.02.2025 Енергийният министър: Очакваме доставките на гориво от Фраматом за шести
блок
28.02.2025 Асен Василев: Дават се едни ниски цени от КЕВР за изкупуване на енергията, най-вече от АЕЦ "Козлодуй", и това през НЕК се прехвърля в ниски цени за бита
27.02.2025 Енергийният министър: Правителството иска да запази работните места в ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3"
Още новини от Национални новини:
Николай Костов: Предлаганите от ПП-ДБ безплатни лекарства са осно...
Шефът на БЕХ каза какви са плюсовете за България от включването в...
Вдовицата на майор Терзиев към Николай Русев: През няколко трупа ...
Тошко Йорданов: Месец и нещо - мрак! Никакво решение, по-честно б...
Борислав Цеков: КС не може да занулява гласове в секции, в които ...
Енергийният министър с важни новини за OMV Petrom, NewMed Energy ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).