© | | Предлаганите изменения и допълнения в Закона за съдебната власт имат за основна цел да гарантират независимостта на съда и съдиите, да прекратят възможностите за политическо въздействие в процеса на тяхното кариерно израстване, да укрепят професионалната самостоятелност на индивидуалния прокурор, да фокусират компетентността му в основните му конституционни функции и да направят по-ясен и категоричен процесът на отговорността и отчетността на прокуратурата. Конкретните искания са следните:Изборът на 11 от членовете на Висшия съдебен съвет от парламента с обикновено мнозинство дава възможност управляващата партия и мнозинство да доминира при избора. Това води до отслабена легитимност и липса на подкрепа сред достатъчно широки кръгове в обществото.
При избора на членове на ВСС от парламентарната квота следва да се търси висока степен на консенсус. Парламентът трябва да обсъди номинациите в съответната парламентарна комисия преди тяхното гласуване в пленарна зала. Този механизъм трябва да дава възможност за адекватно участие на опозицията в процедурата по избор, което не може да се постигне при гласуване с обикновено мнозинство.
Изборът на членовете на ВСС от парламентарната квота да се извършва с квалифицирано мнозинство от 2/3, за да се гарантира степен на независимост от политическо влияние.
Чрез уредената нова процедура се прилага принципът "един съдия - един глас" (един магистрат - един глас) и значително се ограничава възможността за непублично договаряне и влияние върху процедурата по номиниране и избор на членове на ВСС.
Министърът на правосъдието има широки права да кадрува в прокуратурата, но не и в съда - нормите, уреждащи избора на административни ръководител, респективно председатели на съдилища. |