Край на безкрайното явяване на изпити за кандидат-шофьорите. И пълна дигитализация на процеса по обучението. Това предлага Министерството на транспорта.
Редица са промените, които бяха представени на среща в рамките на кампанията "Карай умно, стигни жив". Ето и част от тях:
Промени в учебните центрове- Електронни дневник, картон и списък на кандидатите
- Електронни технически прегледи и психологическа годност
- Изпити по всяко време
Промени за кандидатите- Дипломи се представят пред "Пътна полиция" при издаването на книжката
- Отпадат вътрешните изпити
- Максимум 4 изпита за 6 месеца
Освен пълна дигитализация на шофьорските курсове, идеите предвиждат и таван за явяването на изпит по кормуване. Максимумът - четири пъти в рамките на половин година. Ако изпитът не бъде взет, обучението започва отначало.
От 10 години инж. Трендафил Маринов е инструктор, а от 5 - председател на "Българския автоинструкторски съюз“. По думите му системата има нужда от промени.
"Не е ясно по какъв начин ще бъде дигитализирано. Автомобилна администрация пуснаха много такива дигитализации, които не функционират. Тоест - това показва, че може би тук има някакви корупционни практики за усвояване на обществени поръчки, защото е много скрито и покрито всичко“, казва още инж. Трендафил Маринов.
Според него най-важно е инструкторите да са по-квалифицирани. Според служебния транспортен министър по-важно е друго.
Промените тепърва ще бъдат публикувани за обществено обсъждане. А срещата днес разочаровани напуснаха близки на загинали на пътя.
"Не може г-н Рапчев от Изпълнителна агенция "Пътна безопасност“ да излезе срещу нас да говори, че това са нелепи инциденти - катастрофите на убитите ни деца. Извинявайте много, но това са убийства извършени абсолютно умишлено“, каза майката на убития на пътя Филип Николина Петкова.
"Терминологията в световен мащаб, която не съм измислил аз, доказва, че ПТП-тата са случайни събития и никога не са по една единствена причина. Причините са комплекс, като изключвам инцидентите, в които може да се търси умисъл – хора, които употребяват забранени вещества, движат се с изключително висока скорост в населени места“, коментира Росен Рапчев, предаде bTV.
"Искаме да сведем хартията до минимум. Целият контрол, цялата база данни да минава в реално време в Министерството на транспорта и администрацията. Ще проследяваме дейността на всеки един учебен център. След въвеждането на тези елементи от контрола ще повишат и самото качество на обучение“, обясни министър
Георги Гвоздейков.