"Лаборантите" обаче открили, че при смесването му със спирт и необходимите оцветители се получавал вкус, изключително близък до марковото уиски. От Комисията за защита на потребителите вече започнаха масови проверки по кръчмите по морето, при които са иззети проби от напитки, за които е имало съмнение, че са фалшиви. Резултатите, които се очакват след месец, обаче ще покажат какво точно е имало в бутилките.
"За целта ние сме увеличили присъствието си във всички райони на Черноморието. Имаме и командировани колеги от вътрешността на страната. Имаме и допълнително наети лица само за кампанията, които са от съответните места, където се извършват проверките и се формират екипите. Всъщност, стремим се да направим така, че да поддържаме поне по 20 екипа, които да извършват проверки едновременно по цялото протежение на крайбрежието", каза председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Той обаче отказа да се ангажира с предположения какво може да има в иззетите от инспекторите проби, докато резултатите не станат готови.
"Освен че е изключително опасен за здравето, фалшивият алкохол е вреден и за туризма. Много чужденци идват у нас именно заради евтиния алкохол. Много често обаче те изпадат в тежки психически и физически състояния, когато прекалят с него. Миналата година дори имахме няколко смъртни случая, на чужденци, които се самоубиха, след като са пили менте. Това нещо е по-опасно от дрогата. Скапва ти мозъка", обясни наемател на един от най-големите барове в курорта Слънчев бряг. По думите му сивият сектор в производството на всякакви видове алкохол менте удря не само държавата с невнесени акцизи, ДДС и данъци, но и редовните производители. Законните изби се принуждават да извършват собствени разследвания и да подават сигнали в полицията.