Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Предложиха фекалките да бъдат снабдени с GPS-и
Автор: Екип Varna24.bg 15:50 / 10.10.2012Коментари (0)586
© Varna24.bg
Общините, със съдействието на КАТ, ДАИ и НАП да регулират и "осветят" дейността на фекалните коли. За това настояват от Басейнова дирекция за Черноморски район (БДЧР). Причината е нерегламентирано събиране, изпускане и разнасяне на отпадъчни води, предаде Дарик.

На територията на областите Варна, Добрич и Бургас има известни 14 фирми за предаване на отпадъчни води и тяхното пречистване. Три пъти повече са обаче колите, които вършат тази дейност, смята Венцислав Николов, директор на Басейнова дирекция за Черноморски район. При проверки на дирекцията е установено, че фекалките изхвърлят товара си на закътани места и увреждат природата, като реализират икономия на време и финансови средства.

Само 8 от фирмите имат сключен договор с ВиК оператори. Последните да въведат ред, отчетност и събират такса за предадените от фекалки отпадни води. Общинските администрации, които издават разрешителни за строеж и въвеждат обектите в експлоатация, да въведат ред за събиране, извозване и пречистване на отпадъчните води от резервоарите, настояват още от Басейнова дирекция.

Проверки, извършени в периода 23 юли -10 август това лято показват, че само 1-2 процента от отпадъчните води в сезонните обекти с черпателни резервоари документират предаването им на пречиствателна станция. Останалите 98-99 на сто от мръсните води са инфилтрирани в почва, подземни води или са изхвърлени с фекалки на неизвестни места. На сезон отпадъчните води в местата без връзка с пречиствателна станция се генерират 100 000 куб.м. отпадъчни води. Проверени са 55 обекта в 16 села и местности по Черноморието. Сред тях са селата Шкорпиловци и Крапец, както и местността "Тузлата" край Балчик. По сериозен е обаче проблемът по Южното Черноморие, където се генерират 2/3 от отпадъчните води (за района на Созопол - 54 %).

Резултатите от проверки на Басейнова дирекция за Черноморски район са докладвани на министъра на околната среда и водите, а днес бяха представени заседание на Басейновия съвет. По време на заседанието бе отправено предложение фекалките да бъдат снабдени с GPS-и, с които да се следи движението на специализираните коли.

Въпросът не е решен, защото няма обществен протест, смята Людмил Икономов , изпълнителен директор на Института за екологична модернизация и ръководител на екипа, изготвил Екологичната оценка към ОУП на Варна. Според Икономов, след протестите за Морската градина, трябва да започнат протести и за водите, и особено на тези за къпане.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Издирват 17-годишно момиче от Дупница
Специализирани полицейски операции в страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: