Предприемач: Изкуственият интелект симулира ситуации, в които можеш да прилагаш умения

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
14:42 / 11.10.2023
975
Това, което изкуственият интелект може да направи в момента, е да симулира ситуации, в които да прилагаш съответните знания и да развиваш уменията. Това каза предприемачът и основател на Skilly Росен Живков в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“. 

Той посочи, че основният проблем в електронните обучения до момента на появата на генеративния изкуствен интелект е това, че те са стигали само до ниво знание. "Умението не е знание, няма знак за равенство между двете. Знанието е основата, но ти трябва да можеш да прилагаш това умение. Чрез прилагането ти изграждаш съответното умение“, поясни Росен Живков.  

Преди три години в партньорство със Столична община той започва работа по създаване на чатбот. "Той отговаряше на въпроси на гражданите, свързани с КОВИД пандемията, след това с няколко Министерства на образованието в различни държави. Това, което се правеше тогава, беше компанията, която създава чатбота, да го обучи как да отговаря. Това, което стои зад чатботовете, е софтуер, който може да намери и създаде най-релевантния отговор на съответния въпрос“, обясни предприемачът.  

Появата на ChatGPT променя генерално тази концепцията и чатботът вече не просто отговаря на въпроси, а може да симулира разговори. "На базата на вероятности и на невронни мрежи генеративният изкуствен интелект вече може да генерира тези отговори без да бъде обучаван. Ние само даваме инструкция по какъв начин искаме съответният чатбот да функционира. Генеративният изкуствен интелект е софтуер, който е обучен върху цялото достъпно знание“, обясни Росен Живков. 

По думите му генеративният изкуствен интелект може да влиза в роля, но за момента все още не е на достатъчно добро ниво, за да бъде интервюиращ при подбор на кадри. "Това, което ботът може да направи, е да ни помогне да съберем повече информация и да опознаем по-добре кандидата или да помогне на кандидата да се представи по-добре. За да можеш да вземеш по-добро решение, трябва да може да погледнеш ситуацията и фактологията с логичния и с емоционалния мозък. ChatGPT може да ни помогне да погледнем логичния аспект на дадена ситуация“, обясни предприемачът.  

Росен Живков представи и проекта си Skilly. "Това е цялостна платформа за човешки ресурси, която включва компоненти за подбор и за обучение, като и на двете места използваме много активно ChatGPT, за да променим и съответно подобрим процеси, които преди бяха сложни и трудни. Чрез ChatGPT подборът се ускорява с пъти, а обучението става по съвсем друг начин и е много по-ефективно отпреди“, обясни той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Убийство след скандал потресе Югозапада
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Шофьори: Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).