Предприемач обясни на каква се дължи скокът на цената на жилищата
Важно е да правим разлика между пари в брой и налични пари. По статистика на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) около 40% от сделките са с кредит, а останалите 60% са с налични пари. Населението разполага с тази парична маса, което е интересен феномен. Ако приемем, че 33% от БВП се генерира от сивата икономика, то цели браншове работят в нея. Това прави недвижимите имоти подходяща инвестиция. Ръстът на цените за първите три месеца е вече 6%. Това казаха инж. Георги Шопов, председател на УС, НАСП, и Снежана Стойчева, управител на Imoti.net, по време на дискусия от мултиплатформения проект на Bloomberg TV Bulgaria "Talk 25: Дом и офис“
Причината цените на жилищата да растат не е еврозоната. Истинската причина е, че търсенето е по-голямо от предлагането. Строителството на едно жилище отнема две години, а взимането на разрешително три години.
"Това създава дефицит, а когато има дефицит, цените растат. Нужно е да бъде намалена административната тежест, защото опасността е имотите да станат недостъпни, както е в Западна Европа“, коментира инж. Георги Шопов.
"Най-търсени са двустайните апартаменти и къщите, а разликата между тях е почти незначителна. Предпочитат се готови, завършени и почти обзаведени жилища“, сподели Снежана Стойчева.
Рискът при завършените имоти е много по-малък. От друга страна, новото строителство е по-изгодно и по-евтино от готовото. Това се дължи на много по-високият риск.
“Една къща излиза около един милион. Хората търсят според това, което могат да си позволят. Последните години има ръст от около 25% на ипотечното кредитиране. Много по-полезно е да изплащаш кредит, отколкото да плащаш наем", отбеляза инж. Шопов.
Стойчева сподели, че наемите не отговарят на стойността на имота. При наемите растежът е по-бавен, защото търсенето не е толкова голямо. Това в никакъв случай не означава, че няма търсене. По-скоро говорим за това, че стойността на наема не отговоря на стойността на един имот.