Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Предприемачите масово недоволни от университетското образование
Автор: Екип Varna24.bg 11:55 / 18.02.2014Коментари (5)742
© Impact Press Group
Едва 8% от предприемачите са доволни от университетското образование на младите си служители. Това показват резултатите от проучване на Българската търговско-промишлена палата за оценката на бизнеса за образованието в страната и за очертаващите се потребности от специалисти в идните 10 години.

80% от предприемачите посочват, че виждат най-големи пропуски в професионалните умения. Според повече от половината - 56%, липсата на предприемаческо мислене пък е най-големият проблем. Същевременно оценките за компютърните познания са предимно положителни. Едва в 10% от фирмите се оплакват се, че младите хора имат пропуски в това отношение. Най-търсени през следващите години ще бъдат специалистите с техническо образование, следвани от завършилите икономически профил.

Препоръките на работодателите към образованието, отправени в анкетата, са за повече практическа насоченост на обучението и за реална връзка между потребностите на бизнеса и приема в университетите по специалности.

За втора по ред година 45% от членовете на БТПП отбелязват, че най-голямо изоставане в качество на образованието има във висшето образование. Според 30 на сто от тях пък средното професионално образование е най-изостанало. По-малко негативни са оценките за обучението в езиковите гимназии.

Източник: в. "Монитор"









Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Т.нар. предприемачи в огромната си част са абсолютно неграмотни: бивши келнери,шофьори, спортисти, даскали по практика, или комсомолски секретари без 1 ден трудов стаж.Трудно се подписват,обикалят комп-а като объл камък и се облизват при вида на всяка млада кандидатка за работа. Членовете на Бълг.Търг. Пром. Палата са същите неграмотници като несменяемите й шефове. БТПП първо да направи курсове за ограмотяване на членовете си(ПУЦ),че са без никакво или най-много с килийно образование и изобщо не са хора,които могат да дават мнение за висшето образование у нас. Докато не си образова членовете, БТПП изобщо да не се обажда по темата! А Божидар Данев и заместника му Цв. Симеонов да вземат да си гледат старините вече,че са несменяеми в БТПП от времето на Т.Живков. Оня изгни в гроба,а те още се натискат като шефове в БТПП.
+1
 
 
Но и на предприемачите не им липсва наглост, или ще го кажа така: Свършиха се балъците за по два лева на час!
Aнонимен
на 18.02.2014 г.
+10
 
 
За университетското образование е ясно - приемат "куцо, кьораво и сакато", за да се домогнат до пари от държавата и от такси. Публична "тайна" е, че по тази причина и всичко живо се дипломира, а никой не го е грижа какво се търси на пазара на труда и каква реализация имат после завършилите. Резултатът е неграмотни висшисти, дипломи без стойност и обяви от типа: "Търсим момиче с юридическо образование от СУ за работа като секретарка във фирма за преработване на метали". Всичко това обаче не е причина "предприемачите" да наглеят. Факт е, че нашите синдикати и профсъюзи са пълно менте, а за правата на работниците на никой не му пука. Беше направено едно проучване, според което няма държава в ЕС, където разликата между платежоспособността на предприемача и платежоспособността на работниците му да е толкова голямо. До колкото си спомням се оказа, че едрите бизнесмени в България печелят колкото, а много често и повече от колегите им на Запад. Причината се търсеше в спестяването на огромните разходи за обучение и мотивация на персонала, които се правят в другите държави от ЕС. Отдавна могат да ни плащат много по-големи заплати - бизнесът печели достатъчно. Държавата обаче нарочно ни държи в мизерия, защото обслужва интересите на "шефчетата". Да не говорим, че бизнесът у нас не е реален и печели предимно от далавери, а не от продукта, който създава. Затова мутрите си търсят нископлатени селяндури, а не можещи хора, които освен знания имат и претенции.
+7
 
 
Предприемачите първо трябва да се разберат самите със себе си.За да получи добра грамотност един млад човек , трябват адски много пари.С 600-700 лева на месец един родител няма как да образова добре своето дете.Учебната литература, справочници и други учебни помагала са доста скъпи.След това колко от "предприемачите " са взели млади хора на стаж?Май пак отиваме на приказката "С трици маймуни ще ловим".
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: