Председателят на Федерацията на потребителите: Започваме кампания за колективен иск срещу мобилните оператори
Има огромно недоволство по повод по-високите цени на мобилните услуги. Българският потребител е най-ощетен в целия Европейски съюз. Това каза в ефира на БНТ председателят на Федерацията на потребителите Емил Георгиев и призова потребителите да подават масово жалби, за да бъде предявен иск към съответните органи.
Той обясни, че потребителите на мобилни услуги у нас сключват договор, клаузите на който не могат да оборват. Ако отидат при друг мобилен оператор, той им предлага същите услуги, което подсказва, че налице е картелно споразумение. Никъде в договорите не е записано, че в резултат на инфлация трябва да се повишават цените. Това не е практика и в ЕС. Попита дали при дефлация би се намалила цената на мобилните услуги.
Георгиев допълни, че при подписването на договора се включват услуги, които потребителят не желае, но след сключването вече не може да откаже. Жертви на подобни споразумения най-често са възрастни хора:
"Ако потребителят иска да се откаже от услугите на мобилния оператор, той подлежи на големи санкции, което не е практика в Европейския съюз", добави той.
"По време на събеседване, организирано от Комисията за защита на потребителите с Федерацията на потребителите стана ясно, че "Специализирана дирекция към КЗП още миналата година е представила три доклада, че не бива да се даде възможност за повишаване на цените. Оказа се, че тези три доклада са били скрити от председателя на Комисията и в продължение на 1 година те не се разглеждат. Затова казвам, че държавата е опънала чадър", подчерта Георгиев.
Той допълни, че по време на въпросната среща от Федерацията на потребителите са заявили, че започват кампания за колективен иск, защото са убедени, че е налице нелоялна търговска практика.
"Приехме позицията на БСП и ще приемем позицията на всяка парламентарна група, защото трябва да защитаваме хората. Обръщам се към всички потребители да ни помогнат за колективен иск, за да можем да съберем жалбите в рамките на две седмици и да предявим иск към съответните органи."