С настъпването на отоплителния период пожарната обстановка се усложнява, поради масовата употреба на отоплителни уреди. И през настъпващия отоплителен сезон ще бъдат търсени алтернативни по-икономични начини за отопление от населението. Но каквито и да са те, не трябва да се забравя, че има определени изисквания за безопасно ползване. При отопление с твърдо гориво трябва да се знае, че неизползваните дълго време комини може да са повредени - с наличие на пукнатини по тях, липсващи или повредени контролни вратички и розетки. Използването на електрически отоплителни уреди може да доведе до претоварване на електрически инсталации. При използване на газови отоплителни уреди е необходимо да се спазват указанията на производителя, а бутилките да се зареждат само в специално устроените за целта газопълначни. Възможни са неправилно устройване на локалните отоплителни уреди и използване на нестандартни или неизправни такива, което увеличава опасността от възникване на пожари.
В тази връзка органите на пожарна безопасност и спасяване ще извършат тематични проверки в обектите, като се акцентира на тези за масово пребиваване на хора, учебни, детски и здравни заведения, търговски обекти и други подобни. Особено внимание ще се обръща на състоянието на електрическите инсталации, изправността, начина на монтаж и използването на отоплителните уреди, състоянието и изправността на автоматиката на отоплителните котли, условията за успешна евакуация и успешно пожарогасене, състоянието на пътищата, водоизточниците, уредите за първоначално пожарогасене и други.
Съвместно с общинските администрации се извършва превантивна дейност в социалните домове и жилища за осигуряване своевременна защита от пожари на самотноживеещи, трудноподвижни и лежащоболни граждани.
При проверките за констатирани нарушения органите за пожарна безопасност и спасяване ще налагат санкции от 100 до 2000 лева на виновните длъжностни лица и ще спират от експлоатация неизправни и нестандартни отоплителни и нагревателни уреди и ел. инсталации.
При възникване на проблемни въпроси, свързани с осигуряването на пожарната безопасност през отоплителния сезон, граждани, фирми и организации могат да се обръщат към най-близкото районно управление за пожарна безопасност и спасяване за получаване на консултации.
Varna24.bg ви предоставя някои от основните правила, които трябва да се спазват за да не се допускат пожари през зимата:
Използвайте само технически изправни и стандартни отоплителни и нагревателни уреди.
Ел. предпазителите заменяйте само със стандартни.
Отоплителните и нагревателни уреди монтирайте на не по-малко от 80 см от горими материали.
Под всеки уред, монтиран върху горима подова настилка, поставяйте негорима подложка.
Не зареждайте нафтовите печки, когато горят или са нагрети, а тези с твърдо гориво не зареждайте от вечерта за сутринта. Това е опасно. Сгурията се изхвърля загасена на безопасни места в метални съдове. Димоотводните тръби се закрепват надеждно.
Използването на бензин, керосин, кореселин и други лесно запалими и горими течности за разпалване на печки е забранено.
След употреба или при спиране на ел. захранването електроуредите трябва да се изключват.
Отоплителните и нагревателни уреди не се оставят без наблюдение.
Родителите да не разрешават на децата игра с огън и кибрит и да не ги оставят без надзор сами или заключени при горящи печки или включени електрически уреди.
Не се разрешава сушенето на дрехи над отоплителни и нагревателни уреди тъй като това често води до пожар.
При пожар да се съобщи по най-бързия начин на телефон 160 или 112.